230 UIT DE TIJDSCHRIFTEN Kartographische Nachrichten. Gütersloh. Informationen des Institutes für Raumforschung. Bad Godesberg. Petermanns Geographische Mitteilungen. Gotha. Een theoretische uiteenzetting over thematische kaarten geeft W. Pillewizer, Ein System der thematischen Karten, in jaargang 108, 1964, nr. 3 en 4 (blz. 309-317 en 231-238). Na een uit- voerige definitie van het begrip thematische kaart komen de grafische vormgeving en een syste matische indeling en beschrijving van deze groep kaarten aan de orde. Een academische beschouwing zonder practische betekenis. Erdkunde. Bonn. De geografische aspecten en kartografische kwaliteiten van een kaartblad 1 250 000 uit de Atlas of Israel worden besproken door I. Schattner en M. Karmon in Die Karte des Zentral- Negev und der angrenzenden Gebiete (Band XVIII, 1964, Heft 4, blz. 328-336). Dit kaartblad is als bijlage in het tijdschrift opgenomen. In het decembernummer 1964 (14. Jahrgang, Heft 6) is een tweetal voordrachten van de l4e Duitse Kartografendag (10 sept. 1964 te Münster) Over het thema Stadskartografie gepubliceerd. W. Müller-Wille geeft een theoretische beschouwing over de relaties met de nederzettings- geografie in Stadtkartographie und Siedlungsgeographie (blz. 185-196); de kartografische vorm geving van dit kaarttype behandelt H. Pape in Stadtkarten, unter besonderer Berücksichtigung kartographischer Probleme (blz. 196-200). Tevens is in deze aflevering opgenomen een körte weergave van een aantal voordrachten, ge- houden op het Tweede Symposium van de I.C.A. (Edinburgh 1964). Speciaal ten behoeve van de atlaskartografen zij de rubriek Kartographische Neuigkeiten vermeld, waarin R. Dimmler een overzicht geeft van Grösste Tiefen der Ozeanbecken, Nebenmeere und Tiefseegräben (blz. 212-214). Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen. Reihe I. Deutsche Beiträge und Informationen. Frankfurt a.M. De laatste aflevering uit deze reeks (Heft Nr. 27, 1964) heeft een aantal belangwekkende ar- tikelen op het terrein van geodesie en kartografie te bieden. Weitere Ergebnisse aus dem inter nationalen Versuch Renfrew (blz. 5-40) door R. Förstner is een bewerking van een artikel uit de Canadian Surveyor 1963 (nr. 2 en 3) over de nauwkeurigheid van metingen op luchtfoto's en kaarten. Twee volgende bijdragen handelen over onderwerpen uit de practische kartografie. In Reduzie rung der Druckfarbenanzahl bei der Herstellung mehrfarbiger Karten (blz. 53-65) beveelt F. Christ het gebruik van de körte kleurenschaal (zwart-rood-geel-blauw) aan als een middel om te komen tot een meer economische kaartproductie. Indien men op de instructieve bijlage het fragment van een in vier gangen gedrukte kaart vergelijkt met de in zeven gangen gedrukte kaart, dan blijkt er van een verschil in kwaliteit nauwelijks sprake te zijn. Een poging om met behulp van slechts een basisfoiie de verschillende deelgravures te vervaar- digen beschrijft F. Beblo in Vereinfachte Schichtgravure (blz. 67-68). Deze methode wordt sche matisch weergegeven op een afzonderlijke bijlage. Der Polygraph. Frankfurt a.M. Recente ontwikkelingen op het gebied van de offset-druk worden besproken in Heft 9 (1964) van dit tijdschrift, dat als ondertitel Offset Sonderheft draagt. De mogelijkheden van de vier- kleurendruk, nieuwe apparatuur en de verbetering van copie- en drukprocede's worden op deskun dige wijze toegelicht. Een nieuwe thematische atlas van de Bondsrepubliek wordt aangekondigd door G. Müller in Die Bundesrepublik Deutschland in Karten (blz. 862-868 van jaargang 14, 1964, nr. 24/64). Deze atlas, waarvan de eerste aflevering in begin 1965 zal verschijnen, wordt uitgegeven door het ministerie voor volkshuisvesting en stedebouw; ze bevat een groot aantal statistisch-thematische kaarten ten behoeve van het sociaal-economisch onderzoek en pianologische doeleinden. De volledige inhoudsopgave wordt bekend gemaakt. Geographisches Taschenbuch. Wiesbaden. Het Taschenbuch 1964/65 bevat o.m. twee kartografische bijdragen. H. Lieth tracht de pro- ductiviteit van de natuurlijke vegetatie in een kleinschalige wereldkaart weer te geven. Het re-

Kartografie | 1965 | | pagina 14