231 Annales de Geographie. Paris. Bulletin du Comite Francis de Cartographie. Paris. Bulletin de Societe Franqaise de PhotogrammetrieParis. Journal of the Czechoslovak Geographical Society. Praha. Geography. London. Surveying and Mapping. Washington D.C. UIT DE TIJDSCHRIFTEN sultaat (een afzonderlijke kaartbijlage) wordt toegelicht in Versuch einer kartographischen Dar stellung der Produktivität der Pflanzendecke auf der Erde (blz. 72-80). De meetkundige grondslag en vervaardiging van reliefkaarten, blokdiagrammen e.d. wordt op heldere wijze door Ed. Imhof beschreven in Wesenszüge und geometrische Gefüge kartenver wandter Darstellungen (blz. 317-331). A. Cholley bespreekt in LXXIIIe Annee, nr. 400, nov./dec. 1964 de Atlas de l'Est et Atlas du Nord de la France (blz. 641-659). Na een algemene inleiding over de betekenis van regio nale atlassen worden de beide genoemde atlassen beoordeeld op hun geografisch-wetenschappelijke waarde. De titels van de artikelen uit Bulletin Nr. 20 (1964) luiden: R. Clausse, Les cartes meteorolo- giques, I. Darcheville, Les travaux de cartographie du bureau des recherches geologiques et minieres en J. Vareine, Progres en photomechanique polychrome. De franse bijdragen aan het Xe Congres van de International Society for Photogrammetry te Lissabon (sept. 1964) werden gepubliceerd in Bulletin Nr. 15-16 (1964). Twee artikelen hebben betrekking op kartografische onderwerpen nl. B. Marty Over Identification et Interpretation dans le Processus de cartographie en van een meer practische betekenis Y. Beigbeder, L'Elaboration de cartes geomorphologiques et sedimentologiques du littoral du Golfe Normand-Breton 1 :10 000. In een engels-talig Supplement van dit tijdschrift (ten behoeve van het 20e IGU Congres te London 1964) zijn twee kartografische bijdragen opgenomen. Van K. Kuchar, Retro azimuthals on a globe and their images in a map en O. YLwowsovhV.'k.Equidistance lines and their use in structural cartograms. De bodemkundige overzichtskaart 1 2 000 000 uit de Atlas of Britain wordt door E. M. Bridges in A Soil Map of Great Britain (Vol. XLIX, part 4, 1964, blz. 433-437) aan een nauw- keurig onderzoek onderworpen en beoordeeld. ledere nieuwe aflevering van dit goed-verzorgde tijdschrift wordt met belangstelling tegemoet gezien, omdat het steeds een aantal zeer informatieve en interessante artikelen te bieden heeft. In Vol. XXIV, no. 4, dec. 1964 troffen we o.m. aan J. W. Pumpelly, Cartographie Treatments in the Production of Orthophotomaps (blz. 567-571). De transformatie van de foto-tint in een lijnen- beeld wordt toegepast bij het drukken van orthografische fotomozai'eken in kleur. De bijdrage van W. W. Ristow, A Half Century of Oil-Company Road Maps wordt zeer ter lezing aanbevolen. Het is vanzelfsprekend dat in het land (U.S.A.), dat altijd de hoogste auto- dichtheid ter wereld gehad heeft, de ontwikkelingsgeschiedenis van de autokaart een interessant beeld te zien geeft. De uitvoerige beschrijving (blz. 617-637) is voorzien van 23 illustraties, w.o. vele kaartfragmenten. Photo grammetrie Engineering. Falls Church. Ook in dit tijdschrift wordt veel aandacht besteed aan de ontwikkeling van de fotokaart. Daar- van getuigen twee artikelen in Vol. XXX, no. 5, sept. 1964 nl. R. H. Kummer, A use for small Scale photography in forest management (blz. 727-732), waarin een snelle methode voor de produetie van goedkope fotokaarten ten behoeve van bosbouw en vegetatie-kaartering wordt aan- geduid, en M. B. Scher, Research in orthophotography (blz. 756-762) met een orthofotokaart- fragment. De stand van de kadastrale kaartering in de U S.A. en methodes voor een snelle kadastrale kaar- tering in ontwikkelingslanden worden beschreven door L. A. Woodward in Cadastral Engineering and Mapping (Vol. XXX, no. 6, dec. 1964, blz. 971-976). Journal of Geography. Chicago. Een curieus onderwerp, dat vooral de kartograaf met belangstelling voor de filatelie zal interes- seren, wordt aan de orde gesteld in Vol. LXIII, no. 8, nov. 1964. R. C. Kingsbury vestigt in The world of little maps (blz. 355-366) de aandacht op kartografische afbeeldingen op postzegels (met vele illustraties).

Kartografie | 1965 | | pagina 15