BIJEENKOMSTEN ICA, LONDEN EN EDINBURGH 221 Bezoek aan kartografische instellingen: De volgende dag, 29 juli, werd besteed aan drie verschillende dagexcursies: 1. De Ordnance Survey in Southampton; 2. De Royal Observatory in Herstmonceux; 3. Oxford o.a. de Clarendon Press. Deze excursies werden allen goed bezocht. Technische Conferentie in Edinburgh Na een onderbreking van een dag, die gebruikt werd voor de reis, vergaderden 233 leden op de morgen van 31 juli in de David Hume Tower in Edinburgh, voor de openingsplechtigheid van de Technische Conferentie. Dit moderne gebouw, dat nu een deel vormt van de Kunst Faculteit van de Universiteit van Edinburgh, werd kort geleden voltooid. Het bezit een uitstekende accommodatie voor de vergaderingen, met een goede zaal voor lezingen, een koffielounge en andere gemakken. Voor ongeveer 150 leden was logies verzorgd in de Universiteit in Holland House, terwijl voor anderen kamers waren besproken in verschillende hotels in de stad. De lunch werd gebruikt in de Women's Union in Chamberstreet en de organisatiecommissie van de Royal Scottish Geographical Society, die verantwoordelijk was voor alle plaatselijke regelingen in Edinburgh, deed al het mogelijke voor de bezoekers en liet hen de stad en de omgeving zien. In verband met de conferentie was er in de Hume Tower een tentoonstelling van topografische kaarten verzorgd, met kaarten van de meeste landen van de ICA. De kaarten waren in twee schaal- groepen verdeeld: a. 1 10 000 tot en met 1 25 000; b. 1 200 000 tot en met 1 300 000. OpeningsplechtigheidDe officiele opening van de Conferentie werd verricht door Sir Edward Appleton, G.B.E., K.C.B., F.R.S., Principal en Vice-Chancellor van de Universiteit van Edin burgh. Bij zijn welkom voor alle leden van de Conferentie sprak hij over de kartografische activi- teiten, waar Edinburgh reeds zo lang mee, verbonden is en hoe verheugd men was om als gastheren op te treden voor deze internationale vergadering. Hij sprak de hoop uit, dat de ontmoeting de spreiding van de 'kartografische kennis zou bevorderen en zou helpen, die muren, die nog bestan den bij de vrije uitwisseling van inlichtingen, neer te halen, wat geografen en kartografen over de hele wereld zou helpen. Op het podium voor de openingsplechtigheid waren ook aanwezig Lord Cameron, de President van de Royal Scottish Geographical Society en Professor L. Dudley Stamp, die de IGU vertegenwoordigde. Na de openingsplechtigheid werd de Conferentie geschorst voor de koffie, waarna men weer bij elkaar kwam voor de eerste technische zitting. Voor deze zittingen van de Technische Conferentie waren alle artikelen van te voren uitgereikt, zodat ze reeds gelezen waren. Elke auteur had daarom slechts 15 minuten, waarin hij zijn artikel kon toelichten, waardoor zoveel mogelijk tijd overbleef voor de aansluitende discussie. Het is te hopen, dat de artikelen en de discussies erover gepubli- ceerd zullen worden in het Jaarboek voor Kartografie en in verschillende wetenschappelijke bladen. Dit verslag zal daarom slechts een algemeen beeld geven van de artikelen en de discussies en van het programma als geheel. AutomatiseringDe eerste zitting was gebaseerd op het thema; Automatisering in de Kartografie, en stond onder voorzitterschap van Professor Gigas (Duitsl.). Het ope- ningsartikel was van Dr. C. Koeman (Nederland) over 'De omzetting van phototoon in lijn', toegepast bij de snelle vervaardiging van kaarten uit luchtfoto's. Dr. Koeman verklaarde een techniek, toegepast door de Fa. Klimsch, voor het maken van een lijnen- kaart van de details, die luchtfoto's laten zien, met behulp van de Variomat, zonder werkelijk lijnen te tekenen. In de hierop volgende discussie noemde de spreker een tijds- besparing van 50 1 vergeleken met de methoden van het tekenen van lijnen; hij er- kende, dat het alleen gebruikt kon worden, waar de omstandigheden gunstig waren met betrekking tot de dichtheid van de details en waar het reliefeffekt van de foto's ge- corrigeerd kon worden. Hij overwoog, dat het systeem nog verder ontwikkeld kan worden en bruikbare mogelijkheden bezit voor kaarteringen op schalen 1:10 000. Het tweede artikel was van Mr. W. R. Tobler (USA) over 'Automatisering in de voorbereiding van thematische kaarten'. In dit artikel werden in grote lijnen de mogelijk heden, die het gebruik van Computers levert voor de kartering van statistische gegevens, uiteengezet. Het vormde een interessante inleiding voor het artikel van Mr. D. P. Bickmore en Dr. A. R. Boyle (Groot-Brittannie), dat handelde over een nieuw appa- raat, dat was geconstrueerd door Messrs Dobbie, Mclnnes uit Glasgow voor de Ciaren-

Kartografie | 1965 | | pagina 5