222 don Press, Oxford. De essentie van deze apparatuur is, dat bronnenmateriaal voor een kaart op een band gezet kan worden in de vorm van reeksen coördinaten, gerangschikt volgens de vorm van het detail. Daarna kan de band, die de gevraagde informatie bevat, teruggespeeld worden en als een lijn gecopieerd worden op een gevoelig gemaakte plaat op elke gewenste schaal. Er wordt verwacht, dat de apparatuur, die getoond werd op een körte film, voor het einde van 1964 in gebruik genomen wordt door de Clarendon Press, waar het vooral gebruikt zal worden voor het samenstellen van atlassen uit ver- schillend karteringsmateriaal. Technische problemen bij het ontwerpen en bijhouden van kaarten De ochtendzitting, onder voorzitterschap van Brigadier D. E. O. Thackwell, was gewijd aan 'Technische problemen bij het ontwerpen en bijhouden van kaarten'. Het eerste artikel van Mr. S. Fawcett (Gr. Br.) handelde over de problemen van het bij houden van Admiralty kaarten. Het tweede artikel van die morgen door Mr. F. E. McClung (USA) van de Coast and Geodetic Survey, betrof luchtvaartkaarten. Het artikel duidde het enorme probleem aan, om elke 28 dagen series van 165 kaarten te produceren, die gecorrigeerd, gedrukt en verspreid moeten worden onder de gebruikers, tezamen met een stel verbeteringen, die aangebracht moeten worden op 271 andere navigatiekaarten. De Coast and Geodetic Survey zoekt een correctiemodel op schaal 1 500 000, dat verkleind en vergroot kan worden om het geschikt te maken voor de desbetreffende kaarten. De overige vier artikelen van deze ochtendzitting handelden alle over de problemen bij het bijhouden van series topografische kaarten met verschillende schalen. Het eerste artikel, van Dr. G. Krauss (Duitsland) van het Landesvermessungs Amt van Nord rhein Westfalen betrof het bijhouden van de kaartseries 1 25 000, 1 50 000 en 1 100 000. Het tweede artikel van Dr. R. Böhme (Duitsland) van het Institut für Angewandte Geodäsie in Frankfurt handelde over het bijhouden van de Duitse kaarten met kleinere schaal van 1 200 000 tot 1 1 000 000. Het belangrijkste probleem vorm- den de series 1 200 000, die de algemene topografische kaartbedekking van het land vormen. Hij illustreerde zijn artikel met dia's, om enkele verschillende types verande- ringen te laten zien, die voorkomen op het aardoppervlak en de daaruit volgende cor- recties, die nodig zijn op de kaarten. Het derde artikel van Brigadier Generaal C. Tra- versi (Italie) werd voorgelezen door Dr. G. P. le Divelec: het beschreef soortgelijke problemen in algemene bewoordingen en ook het onderscheid tussen algemene en ge- deeltelijke herziening. Het laatste artikel van Mr. Robert Davis (USA) werd voor gelezen door Mr. W. A. Radlinski van de U.S. Geological Survey. Deze organisatie, die verantwoordelijk is voor de topografische kartering van de Verenigde Staten, is nog gebonden aan het eerste karteringsprogramma en heeft nog geen grote herzienings- opdracht gehad, maar men is reeds begonnen de mogelijkheden te bezien en een methode voor de herziening uit te werken. In de hieropvolgende discussie werden de relatieve waarden van cyclische gedeel- telijke en voortdurende herziening besproken. Zweden heeft een systeem, waarbij BIJEENKOMSTEN ICA, LONDEN EN EDINBURGH In de middag van 31 juli vertrokken de meeste leden en hun echtgenotes in een aantal bussen voor een rondleiding door de stad, en een bezoek aan het welbekende kartografische bedrijf van John Bartholomew Son Ltd. 's Avonds gaven de burgemeester en de gemeenteraad van de stad Edinburgh een receptie voor alle leden en hun dames in de City Chambers. Dit was een zeer geanimeerde bijeenkomst, die op- geluisterd werd door het optreden van Schotse volksdansers, die hun dansen met veel geestdrift en enthousiasme uitvoerden. ledereen ging naar huis, ervan overtuigd, dat de conferentie goed van Stapel was gelopen.

Kartografie | 1965 | | pagina 6