223 BIJEENKOMSTEN ICA, LONDEN EN EDINBURGH elke 7 jaar een gehele bedekking van luchtfoto's verzorgd wordt, die gebruikt wordt in vele beroepen en ook door de karteringsbureau's. Luchtfotografie wordt ook veel- vuldig gebruikt in andere landen, maar de beperkingen door het weer en de vegetatie, be- invloeden de waarde hiervan. Dr. C. Koeman pleitte voor een groter gebruik van fotokaarten, waarvan hij verdedigde, dat zij het herzieningsprobleem vereenvoudigen. Dit was duidelijk een onderwerp waarbij de plaatselijke toestanden in elk land de te gebruiken methodes bepaalden. Produktiecontrole in de Kartografie: Op zaterdagmiddag, 1 augustus, werd de zitting geleid door Mr. Olof Hedbom (Zweden). De eerste twee artikelen van Dr. Nunez de las Cuevas (Spanje) over de technieken, in gebruik bij het vervaardigen van de nationale kaart 1 50 000 van Spanje en van Colonel D. Griffith en Mr. J. J. Kelly (Gr. Br.) over de produktie van de series 1 250 000 van de Ordnance Survey, be- handelden de technische processen. De aansluitende discussies gingen echter meer over het ontwerp van de kaarten en in het bijzonder dat van de series 1 250 000, waarover verschillende vragen gesteld en beantwoord werden. De volgende drie artikelen van de zitting betroffen alle de 'Produktiecontrole in de Kartografie'. De sprekers waren Mr. Russell Voisin (USA), Mr. G. Lundqvist (Zweden) en Mr. E. M. Thompson (USA), welke laatste een artikel besprak van Messrs Hulbert en Tischler. In alle artikelen werd de nadruk gelegd op de noodzaak van zorgvuldige controle van alle produktiefasen en ook de oneindige verschilfen in om- standigheden, die de tijd en de kosten van verschillende kaarten bei'nvloeden. Mr. G. Lundqvist (Zweden) sprak meer over het menselijke element en over het belang van goed toezicht, dan de twee andere sprekers, die ingingen op verdere details van de controlemethodes. Het artikel van Mr. E. M. Thompson gaf interessante statistieken, die gebruikt worden door het Aeronautical Chart and Information Centre, om een aantal constanten te verkrijgen, waarbij de tijd om een kaart samen te stellen geschat kan worden door een regressie-vergelijking. Deze 'Critical Path' methode voor de plan ning werd ook door andere U.S. organisaties gebruikt. De drie sprekers beantwoordden gezamenlijk de vragen. Op de avond van 1 augustus werd een ontvangst gegeven voor alle leden en hun dames door de President en de Council van de Royal Scottish Geographical Society en op dezelfde tijd was er een tentoonstelling van oude kaarten van Schotland. Op deze avond werd door Lord Cameron de Gouden Medaille van de Society uitgereikt aan Professor Imhof en aan een aantal buitenlandse geografen en kartografen, die de conferentie bijwoonden, werd het Honorair Lidmaatschap verleend. Voor de volgende dag (zondag) stond een excursie naar de Clyde op het programma. Technische problemen hij het vervaardigen van thematische kaartenMaandag 3 augustus, was weer een werkdag. De ochtendzitting onder voorzitterschap van M. Stephane de Brommer (Frankrijk) was gewijd aan Thematische Kartografie. Het eerste artikel was van Dr. Willis R. Heath van de Universiteit van Washington over 'Technische problemen bij thematische kartografie'. Spr. behandelde in algemene samen hang de problemen bij het ontwerpen van thematische kaarten, waarbij de nadruk gelegd werd op het zo goed mogelijk gebruik maken van lijn- en puntsymbolen en het nemen van proeven van de verschillende fasen als het werk uitgevoerd wordt. Het tweede artikel was van Mr. E. D. Baldock (Canada) over 'Vignettering (Afbiezen) van lucht- vaartkaarten'. Hier was het kartografische probleem, hoe men inlichtingen met betrek- king tot luchtwegen en controlezones op een topografische basis kan aangeven en daarbij de duidelijkheid kan handhaven. Het derde en vierde artikel van Professor F. Joly (Frankrijk) en Dr. Vasquez

Kartografie | 1965 | | pagina 7