224 BIJEENKOMSTEN ICA, LONDEN EN EDINBURGH Maure (Spanje) betroffen beide het vaststellen van Symbolen voor thematische kaarten. Het artikel van Professor Joly, dat geschreven werd in samenwerking met M. de Brommer als resultaat van het werk van een speciale commissie, opgericht door het Franse kartografische genootschap, bevatte genormaliseerde Symbolen voor een aantal industrieen en het toerisme. Het artikel van Dr. Maure bevatte in algemene bewoor- dingen de belangrijkste aspecten, die behandeld moeten worden bij de thematische kaartering van een land. De laatste twee artikelen van de ochtendzitting waren van M. J. de Jeumont (Frank- rijk) over een 'Verbeterde kleurenschaal, toe te passen bij thematische kaarten, die gedrukt zijn d.m.v. offset' en van Dipl. Ing. E. Spiess en Dr. H. Stump (Zwitserland) Over 'Ervaringen met de driekleurendruk van gekleurde gebieden op thematische kaar ten'. Beide artikelen verklaarden Systemen om van de 3 basiskleuren geel, magenta en cyaan, goede kleurenreeksen op een kaart te verkrijgen, d.m.v. het gebruik van halftoon rasters. Problemen bij het uitgeven van atlassenDe middagzitting van 3 augustus over de Problemen bij het uitgeven van atlassen, werd geleid door Mr. Russell Voisin (USA). Het eerste artikel van M. J. Barbier (Frankrijk) over 'Problemen bij het illustreren van thematische kaarten', besprak de belangrijkste aspecten van deze problemen. Het tweede artikel van Messrs Hitchcock en Miller (USA) over 'Opzet en doel van een atlas in verschillende afleveringen' werd door Mr. Miller besproken. Hij sprak over de pro blemen verband houdende met het uitgeven van de 'Serial Atlas of the Marine Environ ment' en de 'Antarctic Map Folio Series'. De vier volgende artikelen hadden alle een algemene inhoud, behalve het laatste. Mr. A. C. Gerlach (USA) sprak over 'Technische problemen bij het maken van een atlas', Mr. Fullard (Gr. Br.) over 'Het communicatie- probleem tussen uitgevers en gebruikers van atlassen', Professor J. J. Klawe (Canada) over 'De grenzen van redactionele vrijheid voor schoolatlassen', en Mr. A. D. Grazzini (USA) over 'Redactionele problemen bij het voorbereiden van de National Geographie Atlas of the World'. De eerste drie artikelen bevatten de punten, die vastgesteld moeten worden voordat men aan het vervaardigen van een atlas begint en de omvang waaraan de atlasmaker gebonden is, i.v.m. de eisen van de gebruiker en de traditie. Het laatste artikel besprak de geschiedenis van het vervaardigen van een bepaalde atlas en de moei- lijkheden, die hierbij overwonnen moesten worden. De discussie ging over het al of niet opnemen van tekst op de buitenkant van de kaarten, voorts of atlassen gemaakt worden voor onderwijzers, of voor hen die onderwezen worden en over het altijd aanwezige probleem: het vaststellen van de spelling van plaatsnamen. De dag werd besloten met een reeeptie van de Regering. Deze werd gehouden in de schitterende Banqueting Hall van het Kasteel en daarna werd iedereen uitgenodigd, de andere historische punten te bezoeken, zoals de Schotse kroonjuwelen en de War Memorial Chapel. De Minister of State van Schotland was aanwezig en sprak op deze avond de gasten toe. Verenigde vergadering met Stadsgeografew. De laatste dag van de conferentie (dinsdag 4 augus tus) begon met een gezamenlijke zitting met de stadsgeografen van Symposium S. 2p. over 'Gra fische voorstelling van stadsgeografische feiten', onder voorzitterschap van Professor Wreford Watson. Een beschrijving hiervan is te vinden in het verslag van dit Symposium. Sluiting van de Algemene Vergadering. Tenslotte werden de werkzaamheden 's middags beeindigd met de sluiting van de Tweede Alge mene Vergadering. De President kon mededelen dat Nederland de ICA had uitgenodigd om de volgende Technische Conferentie in Nederland te houden op een tijdstip tussen het najaar van 1966 en het voorjaar van 1967: deze uitnodiging werd met algemene stemmen aanvaard.

Kartografie | 1965 | | pagina 8