323 UIT DE TIJDSCHRIFTEN Geografisch Tijdschrift. Groningen. Kartographische Nachrichten. Gütersloh. BESPREKINGEN nog 23 pagina's tekst met 42 foto's daartussen. Een register met ca 6000 namen sluit de atlas af. De abstracte illustratie op de omslag maakte het niet duidelijk dat we met een atlas te doen hebben. De 'kaarten hebben verschillende schalen: 1 3.5 m1 :11m voor de fysische overzichtskaarten: 1 6 m1 16 m voor de vele thematische kaarten; 1 1.5 m en groter voor regionale detailkaarten, waaronder stadsplattegronden. Hoewel er een groot aantal thematische kaarten in de atlas is opgenomen, dient men echter wel te beseffen dat het vrijwel uitsluitend kwalitatieve uitbeeldingen zijn: talen, ethnologie, geologie, vegetatie, mineralen etc. en nergens kwantitatieve. Geen kwantita- tieve thematische kaarten van de middelen van bestaan, geen productiecijfers van de industrie, geen in- en uitvoer etc.. Vele kaarten zijn overbodig. Waarom b.v. neerslagkaarten van Malaya en Thailand en Indochina en Burma? Een kaart voor Achter Indie wäre genoeg. Bovendien hebben deze kaartjes niet dezelfde Masse intervallen. De regenvalkaart van de Philippijnen (p. 11) heeft een zeer siechte progressieve tintenschaal. Op deze klimaatkaartjes en op de weinig zeggende grondgebruik- en vegetatiekaartjes missen we een binding met het relief. De kaartjes van de landbouwproducten zijn merkwaardig omdat ze in drie- of zesvoud opgenomen zijn, telkens een vijf- tot zestal producten op een kaart. Op een daarvan: Thailand, Agricultural products komt ook Elephants voor. De kleuren en tinten zijn gedrukt met inkten, waarin zwart gemengd werd (gebroken kleuren). De fysische kaarten kunnen ons weinig bekoren. Minder geslaagde grafische aspecten zijn o.a. de vette namen (voor de gebergten o.a.), de zwarte stippen voor de plaatsen, de zware zwarte meri- dianen en parallellen, de grove spoorlijnen en de grote sprongen in de kleuren voor de hoogte- zönes. Bij de schrijfwijze van de geografische namen werd niet die van de plaatselijke benoeming toegepast, maar werd waarschijnlijk de lijst van de Engelse 'Committee' gevolgd. Dientengevolge overal nog Bangkok en op sommige kaarten daaraan (tüssen haakjes) toegevoegd: Krung Thep. En dus ook nog Georgetown i.p.v. Penang, Moulmein i.p.v. Maulammyaing, enz. enz., en als niet consequente behandeling: Da Nang (Tourane) en de manier waarop de hoge bergen van 'New Guinea' (Irian) aangeduid worden: Sukarna Pk (Carstensz Pk); Trikora Pk (Wilhelmina Pk); Mandala Pk (Juliana Pk). Resumerend kan als veronderstelling uitgesproken worden, dat noch de uitvoering, noch de redactie van deze atlas bij veel kartografen enthousiasme zullen verwekken. C. K. Een overzicht van de ontwikkeling van de Atlaskartografie in de Sowjetunie geeft W. Dijkstra in de eerste aflevering van jaargang 18 (1965), blz. 23-33. Tijdschrift van de Belgische V er entging voor Aardrijkskundige Studie s. Gent. Een körte biografie van Jodocus Hondius (1563-1612), met de ondertitel Kartograaf in het voet- spoor van Gerard Mercator, vindt men in deel XXXIII (1964), nr. 2 van dit tijdschrift. Het artikel werd geschreven door Dr. Ant. de Smet (blz. 241-258). Erdkunde. Bonn. Een belangwekkende Studie over de visuele werking van Symbolen en Signaturen verscheen in Band XIX (1965), Heft 1, nl. K. Frenzel, Zur Frage des optischen Gewichts von Signaturen für thematische Karten. Het resultaat van een aantal experimenten wordt op heldere wijze uiteengezet (met ill.) Verscheidene artikelen, Over uiteenlopende onderwerpen, uit Heft 1 en 2, jaargang 15 (1965) worden van harte in de belangstelling aanbevolen. Een greep uit de inhoud: E. Lehmann (blz. 1-5) schreef een biografie van de grote Zwitserse kartograaf Ed. Imhof ter gelegenheid van diens 70ste verjaardag. Een lijst van publicaties, die van de hand van Prof. Imhof versehenen, werd samengesteld door O. Stollt (blz. 6-9). G. Pöhlmann (blz. 9-15) behandelt een onderwerp uit de reproductie-techniek nl. Kopierraster in der Landkartentechnik. Met literatuur-opgave. F. Aurada (blz. 39-45) bespreekt de Bertelsmann Atlas International (1963); zowel redactionele

Kartografie | 1965 | | pagina 7