419 De bemoeiingen van de overheid met de bescherming van Nederland tegen de over- stromingen door de zee en de grote rivieren, hadden reeds in de achttiende eeuw be- langrijke waterbouwkundige werken ten gevolge. Bij de voorbereiding van deze werken waren kaarten nodig. Meestal hebben deze betrekking op de grote rivieren. Voor het merendeel komen zij voor als bijlagen in rapporten die zijn opgesteld door de inspec- teurs van de Waterstaat op verzoek van de Staten van Holland en West-Friesland. Vaak zijn de kaarten summier van opzet met een onvolledige topografie. Slechts de gegevens welke nodig zijn voor het waterstaatswerk zijn erop vermeld. Naast de genoemde kaar ten komen in dien tijd veel regionale kaarten voor. Zij zijn meestal topografisch en een enkele keer kadastraal. Enkele zeer bekende ervan zijn: In 1830 verschijnen de eerste bladen van de algemene rivierkaart van Nederland op de schaal 1:10 000. Zij geven een overzicht van de topografische gesteldheid längs de grote rivieren en beslaan het gehele blad. Bij de latere herzieningen werd slechts een strook van ongeveer 200 m breedte buiten de bandijken in kaart gebracht. De eerste editie van de series E (Hollandse IJssel van Gouda tot IJsselmonde) en F (Oude en Nieuwe Merwede en de Killen in het Bergse Veld) werden in kleurendruk uitgegeven in de jaren 1857-1860. Op 11 juni 1863 werd door A. van Egmond het voorstel gedaan om te komen tot een speciale Waterstaatskaart. Dat hierbij aan een uitgave in kleuren werd gedacht, is niet verwonderlijk, gezien de goede ervaringen opgedaan met de rivierkaart en de mogelijkheid tot uitvoering door het Topografisch Bureau. Zelfs had Van Egmond al overwogen wat op de kaart diende te worden aangegeven. Dit bleek uit de toelichting op zijn voorstel. De zaak was goed doordacht, want in de definitieve uitvoering is het voorstel vrijwel geheel overgenomen en slechts op enkele punten iets uitgebreid. Ook nu wordt de oude methode nog steeds in grote lijnen gevolgd. Wel is de uit voering van de kaart aangepast aan de moderne begrippen van de waterhuishouding en is de inhoud van de kaart op verschillende punten uitgebreid met belangrijke gegevens. Anderzijds is de opzet van de kaart vereenvoudigd. DE WATERSTAATSKAART Bergboezems vindt men veel längs de getijrivieren. De windmolen of het gemaal kan alleen voldoende lozen bij laagwater. Bij günstige wind en hoge rivierstand wordt het overtollige water voorlopig geborgen in door dijken omsloten binnendijkse gronden. Zij worden bergboezems en ook wel hoge boezems genoemd. Voorboezems ontstonden door wijziging van de bestemming van een molengang, waarbij enkele molens elkaar het water toemaalden om zodoende een grotere opvoerhoogte te verkrijgen. Werd de meest landinwaartse molen later vervangen door een gemaal, dan ging de molengang als voor- boezem dienst doen. Tijdens de vloedstanden kon dan het gemaal in werking blijven door het water op de voorboezem uit te slaan. Een polder is een gebied, dat is afgesloten van het omringende water. Als regel heeft het een eigen waterstand. Het kan een afwateringseenheid zijn indien het rechtstreeks op een rivier of de zee loost of een deel ervan. Vöor de polders die uitwaterden op de zee groeide het gors vaak zodanig aan, dat men dit ging indijken en de oude polder op de nieuwe indijking ging lozen. Deze ging dan in feite dienst doen als boezem van de oude polder. Ook kent men in de polders onderbemalingen. Ook zijn er polders die geleidelijk overgaan in hoge gronden. Zij zijn als over- gangsgebied te beschouwen. Een duidelijke grens is daarbij niet aan te geven. 1. kaart van Beemster, door Daniel van Breen, uit 1644; 2. kaart van het Hooge Heemraedschap van Rhijnland, door Jan Jansz. Dou en Steven van Broeckhuijsen, eerste uitgave in 1647, laatste uitgave in 1746; 3- kaart van het Hooge Heemraedschap van Schielandt, door Jan Jansz. Stampioen, eerste uitgave in 1660, laatste uitgave in 1765; 4. kaart van Delfland, door N.S. Cruquius uit 1712. 2 2 Een uitvoerige beschrijving over dit kaartmateriaal is te vinden in het boek De kartograjie van Nederland, door Dr. ir. C. Koeman.

Kartografie | 1965 | | pagina 15