422 ming gehouden met de kaart, in een donkergrijze kleur. Hierdoor en door de kleurcom- binatie wordt een kaart verkregen met een harmonisch uiterlijk. Naast de donkergrijze tekst van de onderdruk komt nog tekst voor in rood voor de zuiver technische gegevens en namen, alsmede sepia voor de administratieve gegevens en keringen. De zwarte kleur wordt gebruikt om de mogelijkheden tot waterinlaat aan te geven met de betreffende waterleidingen en kunstwerken. 5. Voorbeelden De figuren 8 tot en met 15 geven enkele eenvoudige voorbeelden van afwaterings- eenheden te zien. De werkelijkheid is minder eenvoudig. De eenvoudigste vorm van een afwateringseenheid geeft figuur 8. De waterloop stroomt hier vrij af naar een rivier. Het stroomgebied is omgeven door een brede bies. De waterlopen zijn in dezelfde kleur gehouden. De juiste grens wordt gevormd door de buitenkant van de bies. Aangegeven zijn enkele terreinhoogten en de oppervlakte van het gebied. Figuur 9 geeft een afwateringseenheid met een horizontale waterstand. Zij is omgeven door een brede bies. De waterlopen zijn aangegeven in de kleur van de bies. Lozing en beheersing van het peil geschieden door middel van een uitwateringssluis. Aangegeven zijn het peil en de oppervlakte van het gebied. Een voorbeeld van een afwateringseenheid met vrije afstroming en delen is te zien in figuur 10. De totale afwateringseenheid is hier omgeven door een brede bies. De waterlopen hebben de kleur van de bies. De delen worden gevormd door de stroom- scheidingen en de stuwtjes in de zijtakken. Zij zijn omgeven door een smalle bies en voorzien van de oppervlakten. De juiste ligging van de grenzen wordt aangegeven door het witte randje tussen de biezen. In figuur 11 is een voorbeeld gegeven van een afwateringseenheid met horizontale waterstand. De gehele afwateringseenheid en onderdelen zijn omgeven door een brede bies. De lozing en beheersing van het peil geschieden door middel van een oliegemaal. De waterlopen bezitten de kleur van de bies. Het niet gekleurde deel van de afwate ringseenheid, voorzien van peilen loost rechtstreeks via gemaal en/of uitwaterings sluis op de zee. Daaronder liggen twee gebieden, welke rechtstreeks lozen op het ongekleurde gebied. Het linker gebied doet dit via een elektrisch gemaal, omdat het een lager peil heeft. Het rechter gebied doet dit via een uitwateringssluis, omdat het een hogere waterstand bezit. De gebieden zijn afzonderlijk aangegeven door tint- verschil in de kleur van de bies van de gehele afwateringseenheid. Beide gebieden zijn weer onderverdeeld in twee delen met een verschillend peil. Men kan ook zeggen, dat de meest onderaan gelegen delen indirect afwateren. Deze gebieden worden omgeven door een smalle bies. De waterleidingen in de volgekleurde gebieden worden in grijs aangegeven. Figuur 12 geeft een voorbeeld van een afwateringseenheid met meervoudige lozing. De twee betreffende gebieden zijn omgeven door een smalle bies, geblökt aangegeven in de twee kleuren van de afwateringseenheid, waartoe zij behoren. De afwaterings- gebieden zelf zijn omgeven door een brede bies. Indien het gebied met meervoudige lozing een horizontale waterstand heeft, dan wordt dit aangegeven door streepsgewijze volkleuring in de twee kleuren van de af- wateringseenheden (zie figuur 13). De waterlopen in een dergelijk gebied worden in een grijze kleur aangegeven. Het ongekleurd aangegeven gebied, omgeven door een bloklijn in de twee kleuren rood en blauw, heeft geen horizontale waterspiegel. J. VAN DER KLEIJ

Kartografie | 1965 | | pagina 18