423 Figuur 14 geeft een afwateringseenheid, gelegen buiten de hoofdwaterkering van de rivier. Bij hoge waterstanden op de rivier lopen zij weleens onder. Na afloop van het hoogwater kan het overtollige water worden geloosd door een uitwateringssluis. Een dergelijke afwateringseenheid wordt omgeven door een lichtgroene bies. In dit gebied komt nog een deel voor, dat indirect op de rivier loost. Dit deel is aangegeven in een lichtgroene voltint. Tevens ziet u op dit voorbeeld nog een gebied, dat zijn overtollige water moet lozen via het buitendijks gelegen gebied. Ook het omgekeerde geval kan zieh voordoen. Figuur 15 geeft daarvan een voor beeld. Een buitendijks gelegen gebied loost op een binnendijks gelegen polder door een uitwateringssluis. Beide gebieden vormen nu de totale afwateringseenheid en zijn als zodanig omgeven door een brede bies in de kleur van de eenheid. Dit in afwijking met het gestelde dat een buiten de hoofdwaterkering gelegen deel geelgroen zou worden aangegeven. Het buitendijks gelegen deel is indirect lozend en in een lichtgroene tint aangegeven. De lozing van de totale afwateringseenheid vindt plaats, rechtsboven, via een uitwateringssluis en een gemaal. 6. Herziening Voor de regelmatige herziening van de Waterstaatskaart is een goed bijgehouden leggerstel nodig. Het bestaat uit een volledige serie schetsbladen van de topografische kaart op de schaal van 1 25 000. Daarnaast zijn aanwezig systeemkaarten, waarop zijn vermeld de gegevens omtrent waterschappen, afwateringseenheden, gemalen en sluizen. Het verzamelen van de gegevens voor het bijhouden van het leggerstel, de systeem kaarten en het maken van het modelblad kan in het onderstaande schema worden samengevat. Uiteraard is dit een sterk vereenvoudigd Schema. Automatisch toegezonden worden: de provinciale bladen, de notulen der zittingen van de Provinciale Staten, de rijks- en provinciale bestekken en de ruilverkavelingstekeningen. Daarnaast worden vele ge gevens op aanvraag ontvangen, zoals tekeningen van de stadsuitbreidingen, bestekken van bepaalde werken, plannen tot ruilverkaveling, gegevens van gemalen. Wanneer tot herziening van een bepaald blad van de Waterstaatskaart wordt over- gegaan, vormen het leggerstel en de systeemkaarten het uitgangspunt. De gegevens, welke hierop voorkomen, worden zo nodig geverifieerd en aangevuld. Op de gemeente- huizen wordt inzage gevraagd van de leggers der waterlossingen. Tevens worden daar de nieuwste tekeningen van de stadsuitbreidingen en de rioleringen opgevraagd. Bij het kadaster worden zo nodig de kadastrale plans ter inzage gevraagd. Informaties wor den ingewonnen bij de waterschappen, de Provinciale en Rijkswaterstaatsdiensten, de Cultuurtechnische Dienst, de Heidemaatschappij, de Grontmij, gemeenten, technische bureaus en leveranciers van bemalingsinstallaties. Opgemerkt zij hierbij dat deze besprekingen minstens eenmaal per jaar dienen te worden gevoerd ten behoeve van het bijhouden van de leggerstellen en de systeem kaarten. Voor de herziening van een bepaald blad van de Waterstaatskaart is het dan voldoende om de sindsdien opgetreden wij zigingen en aanvullingen op te vragen. DE WATERSTAATSKAART Verzamelen van gegevens Uitwerken van gegevens automatische toezending leggerstellen toezending op aanvraag systeemkaarten inzage nemen van gegevens modelblad besprekingen randschrift terreinverkenning wijzigingenblad

Kartografie | 1965 | | pagina 21