425 DE WATERSTAATSKAART de onderdruk een afdruk op papier gemaakt. Deze afdruk werd met behulp van stijfsel of gelatine op de kleurstenen overgebracht en diende dus voor elke kleur als gids voor het graveren. Als men thans een dergelijke kaart ziet, kan men alleen maar respect hebben voor de gave en mooie kaarten, welke toen werden geleverd. Grote moeilijk- heden had men bij het drukken door de werking van het papier als gevolg van de bevochtiging. Te droog en daardoor gekrompen papier werd vochtig gemaakt door het te leggen onder vochtig ongelijmd papier. Te nat en daardoor uitgerekt papier pro beerde men voor de volgende drukgang op maat te krijgen door het te drogen boven een kolenvuur. Een belangrijke verbetering was de toepassing van de fotografie bij het overbrengen van een tekening op steen. Deze methode werd toegepast vanaf omstreeks 1866. Nog later werd het mogelijk om de beeiden op de stenen over te brengen door middel van kooldruk. Uitgaande vanuit een negatief konden de niet belichte delen van de tekening worden weggespoeld. Deze delen werden licht geetst en gegomd en namen bij het afdrukken geen inkt aan. Men kreeg dus een enigszins hoogliggend beeld. Het be lichten geschiedde aanvankelijk nog met behulp van zonlicht, doch later werden daar- voor ook booglampen gebruikt. De stenen werden vervangen door zinkplaten. Het griseren verviel door het gebruik van rasters voor het verkrijgen van tintverschillen. 7. De reproduktie van de Waterstaatskaart Uitgangspunt voor de reproduktie van de Waterstaatskaart, zoals deze thans wordt toegepast, vormen de stukken, welke zijn ontvangen van de afdeling Verkenning, namelijk: modelblad met wegenkaart, tekstkaart en kleurmodel wijzigingsblad. De gehele reproduktiegang zal nu in grote lijnen worden behandeld aan de hand van het ondervolgende sterk vereenvoudigd Schema: tekstkaart onderdruk eerste controlemodel rasteren tweede controlemodel kleursplitsing derde controlemodel drukplaten drukken. Aan de hand van de tekstkaart wordt de volledige tekst opgenomen en getypt. Aan- wijzingen worden daarbij vermeld omtrent de corpsgrootte en andere van belang zijnde punten. Hierna wordt de tekst gezonden naar de afdeling Provinciale Beschrijving, waar de tekst wordt aangepast aan de spellingregels. De volgende fase is, dat de gecorrigeerde tekst wordt gezonden aan een fotozetterij. De tekst wordt spiegelbeeldig positief opgenomen op stripping-f ilm. Het voordeel van deze methode is, dat voor het negatief meerdere contacten gemaakt kunnen worden. Ook is het mogelijk om zo nodig de corpsgrootte nog te kunnen wijzigen door gebruik te maken van een vergrotingsapparaat. Hierna wordt de tekst in de verschillende fasen van het reproduktieproces in spiegelbeeld gemonteerd met behulp van stripping-cement. De onderdruk, die voor de Waterstaatskaart wordt gebruikt is een rechtstreekse kopie van de gegraveerde onderdruk van de Topografische kaart, schaal 1 50 000. In deze onderdruk worden eventuele wijzigingen aangebracht aan de hand van het wijzigings blad, dat van de verkenningsafdeling is ontvangen. Van deze bijgewerkte onderdruk

Kartografie | 1965 | | pagina 23