432 LITERATUUR drijfijstekening, Nova Zembla laat evenals enkele andere eilanden in de buurt een landijstekening zien. Maar waar blijven de gletsjers van de Aziatische en Europese hooggebergten De plaatsen zijn in vier grootteklassen door verschillende Signaturen zeer duidelijk aangegeven, door rode respectievelijk zwarte lijnen de voornaamste auto- en spoorwegen. Voor de namen op de kaart zijn kleine grijze letters gebruikt. Op de kaarten van de werelddelen lijkt het mij wenselijk de bijzondere parallellen, als de evenaar, de keerkringen en de poolcirkels door een iets zwaardere (stippel)lijn van de andere te onderscheiden. Ook deze kaarten zijn druktechnisch weer uitstekend uitgevoerd en zullen met de andere haar weg op de Scholen wel vinden. De prijzen van de kaarten zijn als volgt: De Elf Provinciekaarten (opgave van 1965) op linnen, aan stekken 22,50 of 26,50; per serie 236,met plasticlaag overtrokken 29,50 of 32,50; per serie 306, De Eerste Wandkaart van Nederland (opgave 1965) op linnen, aan stokken 55, De landen van Europa (opgave 1962) op karten 16,—op linnen, aan stokken 19 50; met plasticlaag overtrokken 28, De Werelddelen (opgave 1965) op linnen, aan stokken 26,50; met plasticlaag overtrokken 32>50' J. SCHOKKENKAMP Kartenverzeichnisse der Landesvermessungsämter und des Instituts für Angewandte Geodäsie. Sammelband. Stand 1965. Eenmaal in het bezit van de Sammelband, uitgegeven door het Hessische Landesvermessungsamt te Wiesbaden, ontvangt men jaarlijks kosteloos de nieuwe catalogi of een aanvulling op de laatst versehenen catalogi van de verschillende Vermessungsämter van de D.B.R.. De meeste catalogi bevatten o.a. een 15 tot 20-tal kaartfragmenten, welke goede diensten kunnen bewijzen bij het mondeling onderricht in kartografie. j Schokkenkamp Lister, Raymond, How to identify old mups and globes. G. Bell Sons Ltd., London 1965. 18x 25,5 cm, 256 pp., 59 pl.. 70 sh. Dit goed uitgevoerde boek is versehenen in de How to Identify reeks, waartoe o.a. behoren: How to identify Persian rugs, id. English drinking glasses. Op een kartograaf maakt de titel van het boek een indruk, die te vergelijken is met de gevoelens van een paleontoloog die in zo'n reeks een werkje: Ho-w to identify old human skulls zou vinden. Beiden, kartograaf en paleontoloog weten dat het terrein van hun wetenschap zieh niet leent voor simplistische handleidingen. De situatie in de kartografie is echter zö (vergelijkbaar met de kunstgeschiedenis) dat het bestudeerde materiaal, hier dus de oude kaart, object van een wijde, algemene belangstelling geworden is. Van- daar dat er ten behoeve van het lekenpubliek een handleiding als de bovenstaande geschreven is. Geschreven door (naar de omslag vermeld) de 'Director of George Lister and Sons Ltd., Architec- tural Metalworks, Cambridge die blijkens de ter zelfder plaatse vermelde biografische gegevens een verdienstelijk supporter van de beoefening der geschiedenis der kartografie is. De vijf körte hoofdstukken: 1. An Outline of the History of maps and Charts; 2. Celestial maps and charts; 3. Methods of map produetion; 4. Decoration and conventional signs; 5. Terrestrial and celestial globes and armillary spheres, geven een allesbehalve volmaakt, maar wel zeer lezenswaardig over- zicht van de conventionele begrippen, personen en werken uit de oude kartografie. Deze tekst legt de nadruk op de Engelse kartografie, is dus niet evenwichtig gecomponeerd en is in zijn feiten niet overal betrouwbaar. Na de vijf hoofdstukken volgt een lijst van kartografen, graveurs, uitgevers en drukkers ter grootte van 140 bladzijden. Hoe nuttig ook voor amateurs en verzamelaars van kaarten, deze lijst mag nooit gebruikt worden door de bibliothecarissen of Studenten want hij is door onevenwichtigheid niet representatief om als repertorium dienst te doen en hij ritselt van de fouten in de spelling en in de jaartallen. Dit laatste is ten dele een gevolg van het overschrijven van fouten uit (helaas) enkele standaardwerken. Omdat de auteur geen kartograaf is vinden we ook fouten in de vakterminologie. (Zie bijv. plaat 5: Philippe Buache's kaart van het Kanaal uit 1752 waar het onderschrift van isogonen spreekt, waar isobathen bedoeld is). Wanneer het op identificeren aankomt (daarvan spreekt de titel) geven de illustraties weinig steun. De hoofdstukken Over de druktechnieken en Over het papier met zijn watermerken zijn echter heel nuttig, ook voor de Student. De lijst met afbeeldingen van watermerken is een nieuw gezicht in de boeken over oude kartografie. C. Koeman

Kartografie | 1965 | | pagina 32