433 UIT DE TIJDSCHRIFTEN Berichte zur deutschen Landeskunde. Bad Godesberg. Erdkunde. Bonn. Kartographische Nachrichten. Gütersloh. Petermanns Geographische Mitteilungen. Gotha. V ermessungstechnik. The Pakistan Geographical Review. Norois. Poitiers. Bulletin du Comite Frangais de Cartographie. Paris. Revue Beige de Geographie. Bruxelles. In de rubriek Informations Cartographiques (88e annee, fascicule 3, 1964) geeft E. Gustin en'kele inlichtingen over de stand van de topografische kaartering 1 25 000 in Belgie. Met index- kaart. Het onderwerp auto- en toeristenkaarten wordt door F. Aurada aan de orde gesteld in Band 32, Heft 2, 1964 (blz. 277-291). Kaart-inhoud, schaalkeuze en herziening worden uitvoerig behandeld; bovendien wordt een overzicht gegeven van Europese wegenkaarten en auto-atlassen (zie ook F. J. Ormeling in het Geografisch Tijdschrift, sept. 1964). Ter nagedachtenis aan R. Finsterwalder wijdt C. Troll een artikel aan de fotogrammetrische kaartering van hooggebergten in Band XIX, Heft 2, 1965. Een kaart van het Mount Everest gebied werd als bijlage aan dit artikel toegevoegd (zie rubriek Aankondigingen) Vele thematische kaarten worden genoemd en besproken in een bijdrage van J. H. Schultze Aus der thematischen Kartographie afrikanischer Entwicklungsländer (15. Jrg., Heft 3, 1965). Met vier kaartbijlagen en een uitgebreide literatuuropgave. In deze aflevering van het tijdschrift tracht W. Bormann antwoord te geven op de vraag Gibt es bei der Bearbeitung und Herausgabe von Atlanten echte Probleme? (blz. 108-122). Een aantal vraagstukken m.b.t. de atlaskartografie (o.a. redactionele problemen, automatisering, herziening) wordt getoetst aan de ervaringen, die de auteur opdeed bij de redactie en uitgave van de Grosse Bertelsmann Weltatlas. Een specifiek onderwerp uit de thematische ikartografie wordt door L. F. Janvareva besproken in Die Methodik der Zusammenstellung von Weltkarten des Ackerbaus (109- Jahrgang, 1. Quar talsheft, 1965). Dit oost-duitse, geodetische tijdschrift bevat een enkele maal kartografische bijdragen. In Jaar- gang 12, no. 9 (1964) vergelijkt W. Stams Strassenatlante der sozialistischen Länder. De auteur dringt aan op grotere uniformering en standaardisering van Symbolen en Signaturen. R. G. Davies tracht een beter begrip te wekken voor de grote vraag naar allerlei typen kaarten t.b.v. de ontwikkelingslanden. Zijn bijdrage, getiteld The cartographic requirements of developing countries, vindt men in Vol. 19, no. 2 (1964) van dit tijdschrift. De eerste bladen van een franse, regionale atlas (Atlas de Normandie) zijn dit jaar versehenen. Een van deze kaartbladen werd door A. Fremont nauwgezet onderzocht. Het resultaat van dit onderzoek werd opgenomen in Tome XII, 1965 onder de titel Presentation d'une carte de l'Atlas de Normandie: la repärtition des exploitations agricoles. Het kaartblad zelf is als bijlage aan het artikel toegevoegd. Een nationaal rapport over kartografische activiteiten in de periode 1961-1963 verscheen als Fascicule 21 (juillet 1964) van dit tijdschrift. Dit Rapport Cartographique National France, presente par le Comite Fransais de Cartographie (Paris 1964), vermeldt de activiteiten van het Instituut Geo- graphique National, de Franse Hydrografische Dienst, Michelin en vele andere kartografische in stantes en bedrijven (16 blz.).

Kartografie | 1965 | | pagina 33