m Het dunkt mij een na te streven ideaal middels hoogtelijnen, hulphoogtelijnen, spei van licht en schaduw en aanvullende hellingkhiksignaturen de bedoelde reliefelementen kartografisch aan te duiden. In veel gevallen gaat het in ons land nl. om (micro-) reliefvormen die voor de occupatiegeschiedenis, voor het grondgebruik, maar ook in bodemkundig, hydrografisch en geologisch opzicht, kortom landschapsgeografisch van grote betekenis zijn. Een jaar geleden hebben kartografen en geografen besloten op wereldniveau nauwer te gaan samenwerken: de International Cartographic Association maakt sedert 1964 deel uit van de International Geographical Union. Door samenwerking wil men komen tot een verbeterd kartografisch product, waartoe niet alleen technische vooruitgang maar ook de vorderingen van het geografisch onderzoek kunnen bijdragen. Nu de Topografische Dienst uit een militair isolement naar buiten is getreden en de militaire autoriteiten minder belangstelling aan de dag leggen voor de topografische kaart 1 25 000 is het misschien mogelijk dat het karakter van deze kaart enige wijzi- gingen zou kunnen ondergaan. Naast de waardevolle, onmisbare geometrische kwali- teiten zou het geografisch element er wat duidelijker in kunnen doorklinken, waardoor de kaart van terreinkaart zou veranderen in een polythematische kaart. I J. J. C. PIKET Literatuur J. SCHMITHÜSEN C. Troll A. C. de Vooys C. Koeman Was ist eine Landschaft? Erdkundliches Wissen, Schriftenreihe für Forschung und Praxis, Heft 9. Wiesbaden 1963. Die geographische Landschaft und ihre Erforschung (Studium Generale 3 Berlin 1950). Het misleidende landschapsbeeld (Geografisch Tijdschrift 1959 (12) pp. 139-141). Handleiding voor de Studie van de topografische kaarten van Nederland 1750-1850. Groningen 1963.

Kartografie | 1966 | | pagina 16