193 DE KAARTERING VAN SURINAME die van van Rosevelt hoewel ze werd aangevuld met eigen opnamen tot 1898. Ruim 70 van Suriname was op dit tijdstip nog niet in kaart gebracht. Intussen begon de exploratie van het binnenland op partikulier initiatief. Van 1896 tot 1911 werd een 9-tal wetenschappelijke expedities de bovenloop der rivieren op- gezonden, teneinde gebergten, stroomgebieden en waterscheidingen in kaart te brengen. Deze opnamen konden iets nauwkeuriger geschieden dan ten tijde van van Rosevelt omdat inmiddels de Zeiss-afstandsmeter in gebruik was genomen. Bij deze expedities wordt ook voor het eerst triangulatie toegepast. Door de Lt. ter Zee van Stockum worden in 1911/12 wederom astronomische waar- nemingen verricht in de noordelijke helft van Suriname. De primitieve instrumenten die hiervoor gebruikt werden prismacirkel en kwikhorizon waren er de oorzaak van dat ook deze waarnemingen niet nauwkeurig waren. De volgende methode werd nl. toegepast: Te Paramaribo werd de lengte direkt bepaald door middel van uurhoek- berekening uit maanshoogte en bekende sterretijd, terwijl de lengten der andere stations telkens werd afgeleid uit afstandsbepaling tussen twee punten. Van Stockum vond voor Paramaribo een W.L. van 55° 12' 14" 89, hetgeen echter niet overeen kwam met de tot dan toe gebruikelijke W.L. van 55° 9' 55" (Luit. v. Rees, 1906). In 1927 wordt de lengte van Paramaribo (stenentrap) herbepaald door Kapt. ter Zee J. Kremer, die hiervoor vindt 55° 8'48" 69, terwijl KLM Aerocarto in 1947 voor dit zelfde punt 55° 09' 10" 00 W.L. vindt. (KLM paste het systeem van simultane lengte- en breedtebepaling toe). De breedten werden door van Stockum bepaald door middel van de methode van circum meridiaan hoogten en vertoonden ten opzichte van de modernere methoden wei nig verschil. Van Stockum vond voor Paramaribo 5° 49' 28" 19, Kremer 5° 49' 27" 79 en Aerocarto 5° 49' 25" 40, e.e.a. zonder in achtneming van de schietloodafwijking. Om in de kartografische en kadastrale toestanden verbetering te brengen wordt in 1912 ingesteld de opnemingsdienst van Suriname welke dienst in 1920 topografische bladen, schaal 1:10 000 van Paramaribo en omgeving uitgeeft. Deze bladen werden samen- gesteld aan de hand van de door van Stockum opgegeven geografische coördinaten, berekend in de polyeder projektie. De bladen zijn 55 cm in het vierkant en komen over een met 3' lengte en breedte (op de gemiddelde breedte van Suriname). Zeven jaar later verschijnt een overzichtskaart van Suriname op de schaal 1 800 000 samengesteld door F. Spirlet. Tenslotte komt in 1930 de kaart van Suriname uit, op de schaal 1 200 000 door L. Bakhuis en W. de Quant. Deze kaart is wederom een bewerking van die van van Rosevelt nu echter aangevuld met gegevens verkregen uit de wetenschappelijke expedities, incidentele metingen der diverse landmeters en opmetingen door het Bos- wezen en de Surinaamse opnemingsdienst. Bij de samenstelling van deze kaart ging men verder uit van de verbeterde geografische coördinaten (Kremer) en werd de Mercatorprojektie toegepast. Bij de uitgifte van terreinen in exploratie of exploitatie voor hout, balata of delfstoffen is het tot nu toe voorgeschreven de daarbij nodige kaarten samen te stellen aan de hand van de kaart van Bakhuys. Op kartografische gebied zijn er van af 1930 tot 1945 geen belangrijke verbeteringen en/of aanvullingen te vermelden. Na de tweede wereldoorlog deed zieh in Suriname evenals overal eiders een sterke drang tot versneide ontwikkeling gevoelen. Als basis voor diverse plannen op bosbouw- kundig-, mijnbouwkundig-, hydro elektrisch- en ander gebied was een uitgebreider over zichtskaart van het land onontbeerlijk. Daarover diende op körte termijn te kunnen wor den beschikt. Conventionele terrestrische meetmethoden blijken te tijdrovend en kost- baar, terwijl het hiervoor benodigd aantal landmeetkundigen niet disponibel is. De lucht- fotogrammetrie kan gelukkig aan de gestelde opgave voor een snelle kaartering voldoen.

Kartografie | 1966 | | pagina 10