203 Surveying and Mapping Photogrammetric Engineering Scripta Hierosolymitana UIT DE TIJDSCHRIFTEN Over de weergave van de vegetatie op topografische kaarten; voor een snelle klassificatie van de vegetatie zijn luchtfoto's onmisbaar (pp. 87-89). Enige technische en economische beperkingen van het gebruik van kleuren op landgebruik- kaarten worden door A. Coleman aan de orde gesteld (pp. 90-94). Tenslotte een bijdrage van D. H. Maling over geschikte kaartprojecties ten behoeve van de maankaartering (pp. 95-99). Het decembernummer 1965 (Volume XXV, Nr. 4) bevat naast vele geodetische onderwerpen drie bijdragen over topografisch-kartografische onderwerpen. In de eerste plaats een körte beschouwing van M. Hotine over snelle topografische verkenning in ontwikkelingslanden (pp. 557-559). Een overzicht van de nationale topografische kaartseries van de Verenigde Staten werd samengesteld door F. L. Witkege (pp. 567-572). Een interessante bijdrage van P. Yoeli (pp. 573-579) betreff de recente ontwikkelingen op het terrein van de gemechaniseerde reliefschaduwing; bij de uitwerking in een stereo-autograaf worden de terreinhoogten electronisch geregistreerd, en wordt de licht-intensiteit op ieder punt met behulp van een Computer berekend; dit verschaff de mogelijkheid tot mechanische schaduwing. Aan de ontwikkeling van de fotokaart wordt vooral in de Verenigde Staten veel aandacht ge- schonken. Dit wordt sterk gestimuleerd door de grote betekenis van fotokaarten voor het geologisch en geografisch onderzoek. Over de toepassing voor stadsgeografie en planologie vindt men een uitvoerig bericht van D. Landen in Volume XXXII, No. 1, 1966, pp. 136-146. In deze reeks publicaties van de Hebrew University (Jerusalem) troffen we een aflevering aan, gewijd aan kartografische onderwerpen (Volume XV, 1965). Een uitvoerig artikel van D. Nir (pp. 5-30) over de geomorfologische kaart 1 100 000 van de Judeese Woestijn. Een nieuwe toepassing van hypsografische kleuren, met instructieve voorbeelden, wordt door D. H. K. Amiran en M. Karmon (pp. 31-36) besproken; deze methode wordt toegepast in de Atlas of Israel en vormt een duidelijk bewijs voor de hoge kwaliteit van de kartografische pro- ducten, die dit land Ievert. Geographical Review of India Het artikel van S. Dasgupta in jaargang XXVI, 1964, van dit tijdschrift over de generalisatie van thematische kaarten wordt zeer in de belangstelling van de redacteuren van deze kaarten aan- bevolen (pp. 73-78). Bulletin of the Geographical Survey Institute De inhoud van dit tijdschrift weerspiegelt steeds opnieuw de vruchtbare samenwerking tussen geödeten, kartografen en geografen binnen het kader van dit japanse instituut. Volume IX (januari en maart 1964) is grotendeels gewijd aan geodetische en fotogrammetrische activiteiten en aan de resultaten van het recente zwaartekrachtsonderzoek in Japan. De ontwikkeling van fotokaarten met hoogtelijnen Staat ook in dit land in de belangstelling; S. Kakishita en Y. Kitani berichten over de vervaardiging (differentiele ontschranking) en toepassingsmogelijkheden van dit kaarttype. Volume X (november 1964) geeft een overzicht van de kartografische activiteiten van Japan in de periode 1961-1964; dit overzicht werd samengesteld ten behoeve van de Fourth United Nation's Regional Cartographic Conference for Asia and the Far East (Manilla). Naast gegevens over geo detische werkzaamheden, topografische kaartering, kadastrale dienst, landgebruik-kaartering etc., zijn in dit rapport de japanse voordrachten voor deze conferentie opgenomen. Enige onderwerpen zijn de toepassing van luchtfoto-interpretatie bij grootschalige thematische kaartering (pp. 26-32), de vervaardiging van kaarten voor ontwikkeling van het land (pp. 33-40), de standaardisatie van geografische namen in Japan (pp. 46-48) en een overzicht van de graveer-technieken in Japan (pp. 49-50). The Cartographer In het Geography and Map Division Bulletin No. 61 (september 1965) wordt melding gemaakt van het verschijnen van een nieuw kartografisch tijdschrift. Dit tijdschrift, The Cartographer, wordt

Kartografie | 1966 | | pagina 24