464 C. KOEMAN exacte gegevens. Zijn werkmethode is te vergelijken met die van de archeoloog die uit enkele kleine scherven een vaas naar grootte, vorm en decoratie reconstrueert. Het zal de tegenstanders van zijn meningen minstens evenveel moeite kosten om de door hem aangevoerde bewijzen voor het bestaan van een middeleeuwse Noorse kartografie te weer- leggen. Na Mr. Skelton geeft Mr. Painter een interpretatie van de Vinland Map in ver band met de inhoud van het handschrift met de Tartar relation (Historia Tartarorum). Het blijkt dat de tekst op de kaart gedeeltelijk ontleend is aan de tekst van het hand schrift en dat de figuratie aangepast is aan de geografische conceptie van Azie, zoals die bij de lezer van de Historia Tartarorum is ontstaan. Voor de N. Atlantische Oceaan biedt de configuratie van de Vinland Map, volgens Painter, geen bewijs van het bestaan van een Noorse middeleeuwse geografie. De tekst op de Vinland Map (bij A in de illu- stratie) verschaff echter volgens Painter een authentiek bewijs van Noorse ontdekkingen op de kust van Noord-Amerika. Deze tekst luidt als volgt: „Met Gods wil, na een lange reis van het eiland Groenland naar het zuiden tot de verste delen van de westerse oceaan, zeilende zuidwaarts tussen het ijs, ontdekten de met- gezellen Bjarni en Leif Eirikson een nieuw land, buitengewoon vruchtbaar en zelfs 'Vines' hebbend, welk eiland zij Vinland noemden. Eric (Henricus), afgezant van de Heilige Stoel en de bisschop van Groenland en omliggende streken kwam in dit werkelijk uitgestrekte en rijke land aan, in de naam van de Almachtige God, in het laatste jaar van onze gezegende vader Pascal, verbleef er een lange tijd, in zomer en winter en keerde later noord-oostwaarts terug naar Groenland en ging toen verder in de nederigste gehoor- zaamheid aan de wil van zijn meerderen." Henricus' Bisschop Eirik) missie heeft plaatsgevonden in het laatste jaar van Paus Pascal II's regering, 1099-1118 en het feit dat juist hieraan de grootste tekst op de Vinland Map gewijd is, wijst weer op een grote interesse bij de middeleeuwse auteur voor aangelegenheden de Heilige Stoel betreffende. Ook de reis van de Franciskaner Carpini naar het hoofdkwartier van de Tartaren in 1245-1247 had plaats op bevel van de Paus (Innocentius IV). Hierop baseert Painter de suggestie dat de oorsprong en herkomst van de Vinland Map in verband met de kerkelijke kroniekschrijving gebracht moet worden. Hetwelk de schrijver van deze regels aan het denken zet over de nog on- volledig geexploreerde archieven van het Vaticaan. Het hier besproken boek heeft nog meer te bieden dan de Studie en de problematiek van de Noorse ontdekkingsreizen. Het geeft ook de eerste transcriptie van een voorheen onbekende tekst over het leven van de Tartaren in Azie ten tijde van de in Europa zo gevreesde moordtochten van Chingis Khan. De Tartar relation is nl. categories an ders dan Carpini's Historia Mongolorum welk laatste werk na terugkeer uit Azie, in 1247, geschreven werd en het reisverslag bevat. De Tartar relatiön is geschreven door een Franciskaner monnik, een zekere C. (voornaam ontbreekt) de Bridia. Volgens Painter's interpretatie heeft dit plaats gehad tijdens een 'voordracht' van de uit Azie terugkerende broeders in Duitsland, dus voör dat het rapport aan de Paus werd uitge- bracht. Het moet regelrecht uit de mond van Carpini of zijn reisgenoten opgetekend zijn. Painter karakteriseert de inhoud als „by far the most detailed and correct account of Mongol history, genealogy, ethnography and military methods to be found in any western medieval source, not excluding Rubruck and Marco Polo." (p. 45). Hoewel verschillend van aard zijn de handschriften Tartar relation en Vinland Map verbonden door de geschiedenis van hun ontstaan in een Franciskaner scriptorium. Het hier besproken boek geeft van beide een volledige reproduktie. De kaart in facsimile met een weergave van de teksten en hun vertaling, het handschrift eveneens in facsimile met daarnaast de gedrukte tekst en zijn vertaling. Daarmee wordt een duizend-voudige kluif

Kartografie | 1966 | | pagina 14