466 KAARTENVERZAMELING AFRIKA STUDIECENTRUM zuiden van het continent. Deze kaarten werden via de Amerikaanse ambassade aan het Afrika Studiecentrum ter beschikking gesteld. Topografische kaarten Hieronder dienen te worden verstaan die kaarten, die een nauwkeurig beeld geven van een deel van het aardoppervlak en waarvan de schaal varieert tussen 1:10 000 en 1 250 000. Vooral dit type kaarten is, voorzover het Afrika betreft, in Nederland tot op heden niet systematisch verzameld. De serie topografische kaarten, die het meest voor aanschaf in aanmerking komt, is die op schaal 1 250 000, of indien deze voor het betrokken land niet wordt ver- vaardigd 1 200 000. Aanschaf van topografische kaarten op grotere schaal zou aan- zienlijk grotere uitgaven vergen, die niet verantwoord voorkomen in het huidige Stadium van kennis en Studie van het Afrikaanse continent en zijn bevolking. Op de volgorde van aanschaf van de series der verschillende landen zullen de vol- gende factoren invloed uitoefenen: kwaliteit van de kaarten; mate van compleet zijn van de serie en tempo van completering; betekenis van de gebieden voor de menswetenschappen. In totaal waren er door de verschillende topografische diensten medio 1965 op schaal 1 250 000 of 1 200 000 ongeveer 1050 bladen geproduceerd. Hierbij moet worden aangetekend, dat een aantal Afrikaanse landen in het geheel niet of nauwelijks met de vervaardiging van topografische kaarten op schaal 1 250 000 of 1 200 000 is begon nen, terwijl tevens voor enkele landen de topografische kaarten om militaire of andere redenen thans niet verkrijgbaar zijn. Dit betreft Zuid-West Afrika, Nigerie, Kongo (Leopoldstad), Angola, Liberie, Ethiopie, Egypte, Madagascar, Somalie en Lybie. Thematische kaarten Tot deze groep behoren de kaarten, die van een bepaald verschijnsel, een bepaald thema, een ruimtelijk beeld geven. Het ligt in de bedoeling die thematische kaarten in de verzameling op te nemen, die nauw verband houden met het terrein, waarop het Afrika Studiecentrum zieh beweegt. Hiertoe behoren dus. in ieder geval de kaarten, die in beeld brengen de bevolkingsspreiding en -beweging, de administratieve indeling van politieke eenheden, transport en communicatie, agrarische produetie, bodemgebruik, grondrechten, minerale bronnen, veedichtheid en dergelijke. Atlassen Tenslotte zal een zo volledig mogelijke collectie atlassen van Afrikaanse landen wor den aangeschaft. 1 Door het Afrika Studiecentrum zal bekendheid worden gegeven aan het verkrijgen van nieuwe aanwinsten op dit terrein, onder andere om hierdoor onnodige duplicering te voorkomen. Hoewel in 1966 met de eerste aanschaffingen zal worden begonnen, zal cata- logisering en gebruikmaking van dit materiaal eerst mogelijk zijn, nadat het Afrika Studiecentrum zijn nieuwe en ruimere behuizing aan het Stationsplein te Leiden ver- moedelijk vroeg in 1967 zal hebben betrokken. J. H. Sterkenburg 1 Noot van de redactie: In Geography and Map Bulletin, uitgegeven door de Special Libraries Association, New York, no. 59, March 1965, worden in een artikel van R. E. Dahlberg: A preliminary Bibliography of African Atlases, 175 titels genoemd.

Kartografie | 1966 | | pagina 16