468 Schoolwandkaarten, bewerkt door het Geografisch-Cartografisch Instituut van J.B. Wolters' Uitgeversmaatschappij N.V., Groningen. BESPREKINGEN iets groter Staat afgebeeld dan normaal, (E bij Eindhoven), maar nergens wordt vermeld wat dit te betekenen heeft, of hoe de positie ervan is ten opzichte van de wereldmarkt. Er is nog een aantal andere onvolkomenheden aan te wijzen. Zo vindt men bijv. geen 'Geflügel' in de Gelderse Vallei nabij Barneveld, of vindt men aardgas nabij Delfzijl en niet in Slochteren. Een ander voorbeeld is de afbeelding van mijnbouw in de Graafschap en de Peel, zodat potentiele en werkelijke mijnbouw in dit geval geen onderscheid gekregen heeft. De typografische uitvoering is redelijk, maar een paar onvolkomenheden blijven bestaan. Störend is, dat niet alle kaders van de kaarten hetzelfde formaat hebben en dat het lettertype voor het register geen duidelijk onderscheid maakt tussen de a en de o. In vergelijking met andere economisch georienteerde atlassen, komt Haack's Weltatlas er niet zo siecht af. De grote pluspunten zijn de internationale benaming, het naast elkaar weergeven van de fysische' en economische kaarten op dezelfde schaal, het verstrekken van vele gegevens en de Ia»e prijs. B R. A. van Zuidam a. Kaarten van de werelddelen. Met het verschijnen van de kaarten van Noord- en Zuid-Amerika en van Australie, alle drie op de schaal van 1 10 000 000, 1965, is deze serie in 2de druk com- pleet i De uitvoering is van aille dezelfde, overeenkomende met die van de reeds volledige serie van de kaarten van de landen van Europa 2. Daar over het algemeen op de kaarten nog al werk gemaakt is van de stuwmeren, verwondert het me op de kaart van Noord-Amerika in de Verenigde Staten slechts het Lake Mead aan te treffen; onder vele andere ontbreken de stuwmeren in de Tennessee vallei. Of zal er misschien een afzonderlijke kaart van de Staten verschijnen? De prijs per kaart op linnen aan stokken bedraagt 26,50, met plasticlaag overtrokken 32,50. b. Elf provinciekaarten. In 1962 kwamen de kaarten van Noord- en Zuid-Holland en Gellderland van de pers x; met Overijssel, Noord-Brabant en Limburg, alle op de schaal van 1 125 000, 1965, is de reeks in vierde druk tot over de helft gevorderd. De prijs van de kaarten is dezelfde 'als die van de werelddelen. c. Wolters' Wandkaart van Europa, 169x 200 cm, schaal 1:3 000 000. Zevende druk (1965). Het kaartbeeld strekt zieh uit over grote delen van Marokko en Algerije, over geheel Tunesie, de kuststrook van Libye en Egypte; oostwaarts over een zeer groot deel van het Nabije Oosten tot de lijn Bandar Sjah aan de Kaspische Zee Boesjir aan de Perzische Golf in Perzie. De staatkundig gekleurde kaart zal het met haar frisse kleuren voor de klas wel doen, wat blijkt uit het aantal drukken. De Steden zijn onderscheiden in vier grootteklassen; verder vindt men er de voornaamste spoorwegen (in Algerije bovendien de autowegen als voortzetting)Van de stuwmeren is ook hier weer veel werk gemaakt, vooral in oost- en zuidwest-Europa. De zee is in twee tinten blauw weer- gegeven, lichtblauw voor het steeds meer belangrijk wordende continentaal plat. De 'bergschaduw- tekening over de gehele kaart, ik weet niet wat ik daarvan zeggen moet. De prijs van de kaart is op linnen aan stokken 85,—. De druktechnische uitvoering van alle bovenbesproken kaarten is te loven. J. SCHOKKENKAMP Suriname, 1 600 000. 2de druk. Bewerkt door het Geografisch-Cartografisch Instituut van J. B. Wolters' Uitgeversmaatschappij N.V., Groningen. 2de druk, 1965. 84 x 109 cm. Een oro-hydrografische kaart, vijf hoogtezones, aangevuld met resultaten van door de mens ver richte arbeid. De kaart onderscheidt zieh van de eerste druk door een nauwkeuriger tekening van enkele rivieren, een meer gedetailleerde tekening van de ritsen (de kleur van de laatste in de legenda is met overeenkomstig die op de kaart), completering van de autowegen. Het stuwmeer ontstaan door de dam in de Suriname bij Affobakka is nu blauw gekleurd. Het meer draagt op de kaart de naam van Prof. dr. lr. W. J. van Blommesteinmeer; is dit de officiele naam? Met alle respect voor de heer van Blommestein, die toch zeker wel op andere wijze geeerd kan worden, lijkt me deze naam zowel voor de Surinamers als voor ons en anderen niet doelmatig. Waarom niet eenvoudig Brokopondomeer naar de nabij gelegen nederzetting en naar het van Suriname afgescheiden district Brokopondo benoemd? De vliegvelden zijn vermeerderd met die van de Operatie Sprinkhaan (zie 1 Zie mijn bespreking in dit tijdschrift 1962 (Kartografie No 14) blz. 111 en 1965 (Kartografie No 29) blz. 431. 2 Op de kaarten van beide reeksen zou een kaartje van Nederland op dezelfde schaal nuttig zijn.

Kartografie | 1966 | | pagina 18