472 UIT DE TIJDSCHRIFTEN Geodesia Bulletin du Comite Francis de Cartographie Kartographische Nachrichten Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen Surveying and Mapping The Nigerian Geographical ]ournal Bulletin of the Geographical Survey Institute Japan De organisatie, de werkmethode en de aard der werkzaamheden van een aantal landmeetkundige diensten in Nederland worden door G. F. Witt en J. Nicolai onder de titel De Gemeenlelijke Landmeetkundige Dienst in het januari-nummer (1966) van dit tijdschrift in kort bestek be- sproken (p. 5-24). De relatie tussen het oceanografische onderzoek en de hydrografische kaartering wordt in een interessante bijdrage van A. Gougenheim in Fascicule No. 26 (1965) van dit tijdschrift aan de orde gesteld (p. 217-220). De keuze van Signaturen voor vegetatiekaarten en de generalisatie van dit kaarttype stellen zeer specifieke, redactionele Problemen. Aan de hand van een fragment van de Carte de la Vegetation de l'Afrique Tropicale Occidentale 7 1 M toont G. Roberty aan, op welke wijze men deze vraagstukken tot een bevredigende oplossing heeft kunnen brengen (p. 220-224). In deze aflevering is tenslotte een volledige adressenlijst van overheidsdiensten en particuliere bureau's op het gebied van de kartografie (in Frankrijk) afgedrukt (p. 225-256). Een drietal artikelen uit het januari-nummer 1966 worden ter lezing aanbevolen. W. Bormann heeft de kartografische opleiding aan universiteiten en hogescholen in de Bondsrepubliek onder- zocht; een nieuw, volledig studie-programma wordt voorgesteld (p. 4-14). H. Pape dringt aan op een meer uniforme kaartering van gei'ndustrialiseerde gebieden (p. 15-17). Een bijdrage van P. Yoeli betreft een onderwerp uit de practische kartografie: Analytische Schat tierung und Dichte (p. 17-23). De nieuwe afleveringen uit twee reeksen van dit tijdschrift bevatten de volgende bijdragen: In Heft Nr. 31 (1965) van Reihe I (Deutsche Beiträge und Informationen) van H. Knorr een artikel Over de toepassing van de conforme kegelprojectie met twee standaardparallellen voor een nieuwe overzichtskaart op schaal 1 500 000 (p. 5-31). H. Schmidt-Falkenberg bericht over een onderzoek naar de maatvastheid en contrastweergave van Cronar Commercial-S Film en Cronapaque Print Film (p. 33-44). Tenslotte een bijdrage van H. Mühle, getiteld Herstellung von Tiefziehformen für Kartenreliefs (p. 45-54). In Heft Nr. 18 (1965) van Reihe II (Deutsche Beiträge in fremden Sprachen) o.m. van R. Böhme, Problems of procuring materials for the continuous revision of small-scale maps (met vijf bijlagen) en van H. Knorr een bijdrage over de weergave van landschapsvormen op de nieuwe, algemene, topografische kaart 1 200 000 van Duitsland. De blad-indeling van topografische kaartseries wordt uitvoerig door O. M. Dixon behandeld (XXVI, no. 1, p. 25-43). De weergave van de Staat Nigeria in een groot aantal school-atlassen is kritisch onderzocht door O. M. Dixon. Het resultaat van deze vergelijkende Studie vindt men in Vol. 8, no. 2, p. 99-114. De Topografische Afdeling van dit instituut leverde een waardevolle bijdrage over de nauwkeurig- heid van topografische kaarten op schaal 1 25 000, vervaardigd door particuliere kaarterings- diensten (Vol. XI, pt. 1-2, 1965, p. 42-49).

Kartografie | 1966 | | pagina 22