475 AANKONDIGINGEN Facsimile reproductie in kleuren van de Carte de Cabinet van Ferraris Uit de desbetreffende prospectus wordt het volgende geciteerd: „Op het einde van het Anden Regime, nl. van 1771 tot 1778, liet graaf de Ferraris de eerste stafkaart maken van het huidige Belgie en het Groot-Hertogdom Luxemburg. Deze kaart bestaat uit 275 gekleurde bladen van 0.90 m x 1.40 m; zij werd getekend in 3 exemplaren die thans worden bewaard te Wenen, te Delft en te Brüssel (Koninklijke Bibliotheek). Over de opname van deze kaarten schreef graaf DE Ferraris een commentaar, dat werd samengebracht in 12 boekdelen Memoires. Het Centrum Pro Civitate, opgericht door het Gemeentecrediet van Belgie, is begonnen met de integrale puhlicatie van de 275 bladen van de Verrariskaart en van de Memoires (voor verdere details zie hierna). Dit zeer omvangrijke werk zal 6 jaar in beslag nemen; het werd ingezet met de publicatie van het le deel der Memoires en van de 25 erbijbehorende bladen. Deze dekken een ge- bied dat nagenoeg overeenstemt met de vierhoek begrensd door de Steden St. Nikiaas, Geel, Tienen en Hall. Vervolgens komen de Streek rond Antwerpen, de beide Viaanderens, Henegouwen, enz. aan de beurt, in de volgorde die graaf de Ferraris heeft aangenomen. Pro Civitate nu reproduceert elk van deze bladen in de vorm van vier kaarten die, samen met een verklärende legende, onder map worden verkocht. De reproductie is op schaal 1:25 000, de- zelfde dus als die van de huidige militaire kaarten. Dank zij deze mappen (eenheidsprijs 100 F) kunt U, zonder grote kosten, beschikken Over de kaart die U interesseert. Enkele bijzonderheden Over de uitgave De uitgave van het Centrum Pro Civitate zal omvatten: de 275 bladen van de kaart, in vierkleuren- druk, en de 12 delen Memoires, in facsimile, deze laatste dus alleen in het Frans. De oplage zal worden beperkt tot 500 exemplaren. De uitgever heeft het nuttig geacht, in een algemene inleiding alle aanduidingen omtrent de kaart samen te brengen. Deze inleiding, die wordt voorafgegaan door een körte uiteenzetting van de heer H. Liebaers, Hoofdconservator van de Koninklijke Bibliotheek van Belgie, omvat een histo rische nota, van de hand van de heer A. DE Smet, Conservator van de Afdeling Kaarten en Platte- gronden, de verzamelkaarten en een algemene lijst der parochienamen. Zij wordt uitgegeven in het Nederlands en in het Frans. De Inleiding en de Memoires zijn ingebonden in 'olifantenhuid'de kaarten worden verkocht in kartonnen doos. Er bestaan bovendien afdrukken van de kaarten, voor de verkoop per blad (4 kaarten in een map). De Inleiding, ieder der twaalf delen Memoires en de erbijbehorende kaarten kunnen afzonderlijk, naargelang van hun verschijnen, worden aangekocht. Voor diegenen die nu reeds in- schrijven op het volledige werk, wordt de globale prijs herleid van 24 250 tot 21 500 F. Boven- staande prijzen werden vastgesteld onder de voorwaarden geldend in december 1965 en kunnen eventueel worden verhoogd, mochten zieh in het drukkerijbedrijf prijzenverhogingen voordoen. Ieder deel zal na publicatie worden toegezonden en verrekend. Thans zijn beschikbaar: de Inleiding in het Nederlands en het Frans; het le deel der Memoires de 100 erbijbehorende kaarten, in kartonnen doos; de volgende mappen: Aarschot, Aalst, Brüssel, Dendermonde, Diest, Geel, Halle, Heist-op-den- Berg, Herentals, Hoegaarden, Kortenberg, Lier, Leuven, Mechelen, Neerijse, Ninove, Rupel- monde, Sint-Niklaas, Tienen, Ukkel, Vilvoorde, Waanrode, Westerloo, Willebroek en Zemst, met kaarten van deze en omliggende gemeenten. Het werk wordt verkocht bij het Centrum Pro Civitate, Banstraat 13, Brüssel 1. en in de boekhandel." C. K.

Kartografie | 1966 | | pagina 25