86 Besprekingen enigingsleven der Studenten in de geodesie - maar beoogt ook een bijdrage te zijn voor een bredere kring van belangstellenden. Kortom, 'voor de liefhebbers en de behoeftigen een waardevol boekje' zoals we op een van de eerste pagina's kunnen lezen. Het wetenschappelijke deel van dit boek wordt gevormd door een 15-tal artikelen, welke een indruk moeten geven van de veelzijdige taak van de geodeet en de gevarieerde toepassing van de geodesie, met name buiten de eigenlijke land- meetkunde. Een en ander past in het kader van het zoeken naar een verruiming van de toekomst- mogelijkheden voor de geodetische-studenten. Zo worden in dit lustrum-boek o.a. belicht: - de plaats van de geodesie in de ruimtelijke ordening; de taak van de geodeet ligt daarbij vaak in het juridische vlak met vraagstukken aangaande grondeigendom, grondgebruik, enz.; - de geodesie als schakel in het ruimteonderzoek en de invloed van het ruimteonderzoek op de geodesie; de satelliet-geodesie, welke zieh hieruit ontwikkeld heeft, levert een belangrijke bijdrage tot de bepaling van de vorm van de aarde en geeft de mogelijkheid tot zeer nauwkeurige plaats- bepaling van punten op het aardoppervlak; - de taak van de geodeet in de cultuurtechniek en zijn samenwerking daarbij met onderzoekers uit andere diseiplines; - de plaats van de geodesie in het geofysisch onderzoek, zoals bij de opsporing van delfstoffen, door exaete plaatsbepaling in 3-dimensies bij zwaartekrachtsmetingen. Met dit boek heeft 'Snellius' weer een duidelijk bewijs van zijn ruime maatschappelijke belang- stelling geleverd. E. S. BOS Kartenverzeichnisse der Landesvermessungsämter u. des Inst, für angewandte Geodäsie. Versehenen zijn aanvullingen op de Kartenverzeichnisse der Landesvermessungsämter und des Instituts für Angewandte Geodäsie, 1965, uitgegeven door het Hessische Landesver messungsamt te Wiesbaden. (Zie Kartografie No. 29, 1965, blz. 432.) 3. SCHOKKENKAMP Zumstein Katalog. Grosse Ausgabe. 3. Auflage mit Register. Zumsteins Landkartenhaus München, 1966. 16,5 X 24 cm. DM 16,50. Deze catalogus van landkaarten, reisgidsen, stadsplattegronden, officiele kaartwerken, atlassen, wandkaarten en globes telt in totaal 416 dicht, met duidelijke letter bedrukte bladzijden, waarvan het voorin geplaatste register 15 blz. telt, Duitsland 72, de Alpen 28, Europa 63, Afrika 22, Ame rika 14, Azie 13, Australie/Oceanie 4, de zeeen en de Poolgebieden 2 en de gehele aarde 11 blad zijden. Hierop volgt een 'Anhang' van 32 blz., waarin zijn opgenomen kaarten op het gebied van de geologie, luchtvaart, schooluitgaven, water- en Wintersport. Bladwijzers van officiele en parti- culiere kaartwerken beslaan de volgende, van een zwarte rand voorziene 94 blz., waarheen in de eigenlijke catalogus verwezen wordt. Een lijst van uitgevers op het gebied van kaarten, atlassen, reisgidsen enz. met betreffende advertenties besluiten het werk. Het is zeer wenselijk aandachtig het 'Vorwort', de 'Praktische Hinweise' en de 'Erläuterungen' te lezen wil men zo veel en zo goed mogelijk profijt van de catalogus trekken. Reisbureaus, boekhandelaren met een aparte afdeling kaarten, ook kartografische instituten zij deze gids warm aanbevolen. J. SCHOKKENKAMP The British Museum Catalogue of printed maps, charts and plans. New edition, complete to the end of 1964, London, The Trustees of the British Museum, 15 volumes, 135, De bovenstaande gigantische publicatie van de catalogus van alle in het British Museum aanwe- zige gedrukte land- en zee-atlassen, losse land-en zeekaarten, stadsplattegronden, wandkaarten, sterrekaarten en -atlassen, etc. vormt een unieke prestatie. Men heeft via het foto-offset-procede de in de Map Room aanwezige huis-catalogus gereprodu- ceerd tot een keurige boekvorm waarin de kaarten en atlassen volgens regionale- en alphabetische auteursnamen volgorde vermeld staan. Voor historisch kartografisch onderzoek is deze uitgave onmisbaar. De gebruiker bespaart zieh o.a. de tijd van de reizen naar Londen.

Kartografie | 1967 | | pagina 13