Uit de tijdschriften BINNENLANDSF. PERIODIKEN Geodesia Aan het onderwerp automatisering wordt ook in de binnenlandse vakliteratuur in toenemende mate aandacht geschonken. In het septembernummer 1966 van Geodesia wordt door o. weibel de electronisch bestuurde coördinatograaf Coragraph van de firma Contraves te Zürich beschre- ven (pp. 201-204). Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde De automatisering bij de Fotogrammetrische Dienst van het Kadaster wordt in het juni-nummer 1966 door p. a. roos uitvoerig aan de orde gesteld (pp. 127-137). In het december-nummer 1966 van dit tijdschrift is een vervolgartikel over De moderne techniek van het vervaardigen van kaarten, samengesteld door de Werkgroep voor Kaartreproductie (van de Rijkscommissie voor Geodesie) gepubliceerd. Op deskundige wijze wordt de belangrijke ont- wikkeling in de kartografie sinds 1957, de verschijningsdatum van het eerste rapport over dit on derwerp, behandeld. In dit vervolgrapport is o.m. aandacht besteed aan de automatische karte ring, de invoering van de graveermethode, het gebruik van rasters, het samenstellen en plaatsen van kaartschrift en de reproductietechniek. Met een literatuur-opgave van 32 titels wordt het rapport besloten (pp. 293-314). I.T.C. Publications Een van de laatste afleveringen uit deze reeks (Nr. A38/B39) is gewijd aan een interessante proef- neming met een nieuw kaarttype: de gedrukte fotokaart. c. koeman tracht in An experiment for a photomap of Saudi Arabia (15 pp., 4 bijl.) een oplossing te vinden voor het probleem van de basis- kaartering in nog niet gekarteerde gebieden. BUITENLANDSE PERIODIEKEN Bildmessung und Luftbildwesen Het onderwerp fotokaarten wordt op het ogenblik in vele tijdschriften ter discussie gesteld. In Bildmessung und Luftbildwesen troffen we de volgende bijdragen over dit onderwerp aan. f. jonasson bespreekt de kartografische vormgeving en de vervaardiging van de economische kaart 1:10000 van Zweden, een ontschrankte fotokaart met opdruk, in Heft 4 van 1965 (pp. 157-166) k. schwidefsky stelt in dezelfde aflevering de vervaardiging van ortho-fotokaarten aan de orde (p. 143-156). h. k. meier onderzoekt de nauwkeurigheid van de hoogte-voorstelling, verkregen met behulp van de Gigas-Zeiss Orthoprojector (1966, Heft 2, pp. 65-69). Zeiss- Mitteilungen Een uitvoerig artikel over de Gigas-Zeiss Orthoprojector, eveneens van h. k. meier, treft men aan in het april-nummer 1966 van de Kartografische Mededelingen. Deze bijdrage geeft niet alleen de theoretische achtergrond van dit instrument, maar kan tevens dienst doen als een practische handleiding (pp. 79-98). Zeitschrift für Vermessungswesen Het augustus-nummer 1966 wordt vrijwel volledig gevuld door een Übersicht der Literatur für Vermessungswesen und Kulturtechnik des Jahres 1965 (pp. 257-293). In dit overzicht zijn vele bijdra gen over de verhouding kaart-landschap opgenomen.

Kartografie | 1967 | | pagina 14