88 Uit de tijdschriften Het september-nummer 1966 bevat de volgende bijdragen: G. krauss Die Arbeiten und Arbeitsverfahren bei der Landesvermessung Over de huidige ontwikke- ling van de topografische kaartering, met name het probleem van de herziening (pp. 313-324). w. seele Ausfertigung und Farbauszug von Bebauungsplänen für den Vierfarben-Offsetdruck over het drukken in kleuren van bestemmingsplans e.d. (pp. 336-342). Bulletin du Comite Franfais de Cartographie In fascicule nr. 28, mei-juni 1966, versehenen de volgende artikelenDe bijdrage van j. bertin, ge- titeld La langage graphique et Ia cartographie, is een zeer theoretische verhandeiing over het ge- bruik van Symbolen (pp. 60-66). p. Segalen behandelt de vervaardiging en de toepassing van kleinschalige bodemkaartenmet kaartfragment 1:1000000 (pp. 67-70). In fascicule nr. 29, augustus-september 1966, zijn de voordrachten van de eerste vergadering van Commissie I van de I.C.A. (Parijs 1966) gepubliceerd. De afgevaardigden uit de Bondsrepubliek. de Verenigde Staten, Frankrijk, Japan, Zwitserland en de Sovjet Unie rapporteren hierin over de situatie met betrekking tot de opleiding van kartografen in hun land (pp. 84-108). The Cartographie Journal Het eerste gedeelte van Volume 3, no. 1 (juni 1966) bevat bijdragen over uiteenlopende onder- werpen. d. r. macgregor schenkt aandacht aan de funetie van globes bij het aardrijkskunde-on- derwijs (pp. 7-10). Een kwantitatieve benadering van het generalisatie-probleem vormt het onder- werp van The principles of selection van f. Töpfer en w. pillewizer (pp. 10-16). Een lezenswaar- dige bijdrage is ook het artikel Principles of road Classification for road niaps van a. Morrison (pp. 17-30). Het algemene gedeelte van deze aflevering wordt afgesloten met een artikel van k. h. meine over luchtvaartkartografie (pp. 31-40). Het tweede gedeelte verscheen onder de titel Proceedings of the British Cartographie Society Swansea 1966). In kort bestek worden de onder- werpen van dit Symposium afgehandeld. Behalve enkele redactionele Problemen (generalisatie van atlaskaarten e.a.) kan men hierin een viertal onderwerpen uit de techniek van de kaartvervaardi- ging aantrefifen (vervaardiging van autokaarten, fotomechanische procede's). Photogrammetric Engineering Uit een hoogtelijnenpatroon kan op verschillende manieren nadere informatie over de reliefcon- dities in een bepaald gebied afgeleid worden (profielen, hellingshoeken, etc.). m. s. monmonier, j. l. pfaltz en a. rosenfeld beschrijven een nieuwe methode van reliefanalyse, uitgaande van hoogtelijnen-informatie in digitale vorm (als resultaat van automatische kaartering). Een en ander kan men vinden in Volume xxxii, No. 3, mei 1966 (pp. 476-482). Surveying and Mapping In Volume xxvi, No. 2 (juni 1966) brengt t. j. hayes The challenge of the next decade to surveyors and mappers onder onze aandacht. Centraal Staat de grote behoefte aan basiskaarten in (nog) niet gekaarteerde gebieden (pp. 239-244). l. h. borgerding bespreekt het programma van de herzie ning van de basiskaartering in de Verenigde Staten (pp. 247-251). Tenslotte een theoretische be- handeling van de bergschaduwing in p. yoeli Analytical FLUI Shading and Density (pp. 253-259). The Military Engineer Het bovengenoemde artikel van t. j. hayes is in verkorte vorm ook opgenomen in Volume 58, No. 383 (mei-juni 1966) van dit tijdschrift. In het volgende nummer (juli-augustus 1966) beschrijft t. j. hayes (Directeur van de Army Map Service) de zg. Pictomap, een fotokaart 1:25000 in ge- drukte vorm. Deze kaart is een combinatie van een normaal fotobeeld met een fotolijnenbeeld, dat met behulp van een speciale (a.m.s.) methode verkregen wordt (pp. 255-256). RAK - Information In deze publicaties, uitgegeven door Rikets Allmänna Kartverk te Stockholm, wordt voornamelijk

Kartografie | 1967 | | pagina 15