Aankondigingen Aankondigingen 89 aandacht besteed aan de stand van de officiele kaartering in Zweden. Een uitvoerig overzicht van alle kaarttypen (grondslag, projectie, bladindeling) vindt men in de Meddelande Nr. B7 (1966) met fragmenten van alle kaarten. NIEUWE ATLASSEN Atlas de Normandie Deze regionale atlas, waarvan in 1965 de eerste aflevering verscheen, wordt samengesteld door een werkgroep onder leiding van a. journaux. Institut de Geographie, Universite de Caen, Caen 1965. 27 kaartbladen met begeleidende tekst; formaat 45 x65 cm. Ghana Junior Atlas Een nieuwe school-atlas voor Ghana, geredigeerd door e. a. boateng. Uitgegeven door Thomas Nelson and Sons Ltd., London 1965. 33 kaartbladen; formaat 29x23 cm; prijs 7s.6d. NIEUWE AFDRUKKEN VAN TWEE OUDE KOPEREN PLATEN c. koeman vermeldt in zijn "CollectIons of maps and atlases in the Netherlands'' (blz. 204) dat bij de Topografische Dienst te Delft o.m. een zeer grote koperen plaat berust (81 x81 cm) met de gravure van een stedewijzer en een kleinere (48 x41 cm) met de gravure van een itineraire kaart. Het Nederlandse Postmuseum heeft met de welwillende toestemming van de directeur van bo- vengenoemde dienst, pogingen gedaan van beide platen moderne afdrukken te laten maken. Hier- toe moest een oude pers speciaal in bedrijf gesteld en door vrijwillig personeel bediend worden. Na heel veel moeite en met de medewerking van Joh. Enschede Zn N.V. is een klein getal afdrukken verkregen. die door het Postmuseum ter gedeeltelijke bestrijding van de onkosten, ä/25,per stel beschikbaar gesteld worden. Er zijn nog 18 stellen aanwezig. De grote plaat draagt de titel 'Steden wijzer der voornaamste plaatsen van Holland welke aan de groote post wegen gelegen zijn benevens eenige der aangrenzende landen'. 'Tableau geometrique des distances des principaux lieux de la Hollande lesquels sont situes sur les grandes routes de postes ainsi que ceux des pays limitrophes', alsmede de aanwijzing 'het uur is gerekend op 1476 Rh. roeden'. Slechts 20 van de 140 vermelde plaatsen zijn van volledige gegevens ten opzichte van alle overige plaatsen voorzien. Vermoedelijk zijn er nooit afdrukken van deze plaat verspreid. De kleinere plaat is getiteld 'Itineraire kaart van het Koningrijk der Nederlanden, tot opheldering des Afstandswijzers vervaardigd aan het Topografisch Bureau, 1818'. Rechts onder een 'Tafel der Hoofdplaatsen in de Provincien, welke bij den Afstand-Wijzer tot vaste punten zijn aangenomen'. De afstanden zijn aangegeven in uren van 5555 eilen. Deze kaart behoort bij een afstandwijzer voor het Koningrijk der Nederlanden, uitgegeven bij Gebrs. van Cleef, 's-Gravenhage 1818. Bij de samenstelling is gebruik gemaakt van de kaarten van Krayen- hoff, De Ferraris en Le Cocq. Bestelling kan geschieden door overschrijving van 25,— op postrekening nr. 162000 van het Nederlands Postmuseum te Den Haag, waarna toezending volgt.

Kartografie | 1967 | | pagina 16