Kartografische Sectie De derde internationale kartografenconferentie Van 16-22 april a.s. zal in het RAi-Congrescentrum te Amsterdam de derde inter nationale kartografenconferentie plaats vinden. Deze conferentie vormt een der periodieke manifestaties van de International Cartographical Association. Zij wordt georganiseerd door de Stichting Third International Conference on Carto- graphy, in het leven geroepen door de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. Alvorens nader in te gaan op de be- ginselen die de Organisatoren bij de voorbereiding van deze bijeenkomst hebben geleid, verdient het aanbeveling de ica, een newcomer in de wereld der aardweten- schappen, wat meer relief te geven. Een kort overzicht van de ontstaansgeschiede- nis van deze organisatie lijkt hiertoe het aangewezen middel. Ten gevolge van de zieh alom openbarende, als het wäre exploderende vraag naar kaarten - traditionele topografische series zowel als nieuwe thematische kaart- typen - zag het kartografendom zieh na 1945 voor talloze problemen geplaatst. Bij het tegemoettreden van deze vraagstukken werd begrijpelijkerwijze de behoefte geconstateerd aan coördinatie van onderzoekingen en aan uitwisseling van er- varingen op internationaal terrein. Naarmate de tijd voortschreed, werd het aan insiders duidelijk dat de bestaande internationale organisaties van geödeten resp. geografen, hoewel beiden in de kartografie gei'nteresseerd, niet de aangewezen media waren om zieh met kartografische kernvragen bezig te houden. Het wekt dan ook nauwelijks verwondering dat reeds in het begin van de jaren '50 bij karto- grafen de gedachte aan een eigen internationaal forum opkwam. Aan Zweden - het land met de oudste kartografische vereniging - komt de eer toe de eerste stap- pen op dit gebied te hebben ondernomen. Op initiatief van het Esselte concern 1 MEDEDELINGEN NO. 34 Bestuur: Prof. dr. f. j. ormeling, Voorzitter, Bachlaan 39, Hilversum; Dr. j. j. c. piket, Secretaris, St. Annastraat 418, Nijmegen; m. de smit, Penningmeester, Laan van Poot 124, 's-Gravenhage, giro 484407Leden: Drs. w. f. heinemeijer, Amsterdamw. f. den hengst, DelftDr. ir. c. koeman, De Bilt; g. d. raasveldt, 's-Gravenhage; Drs. j. e. romein, Groet; a. van der waag, Delft; Drs. g. f. Willems, Amsterdam. Ere-lid: j. schokkenkamp, 's-Gravenhage. Sub-Redactie-CommissieDr. ir. c. koeman. Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie: Mr. b. van 't hoff, Burnierstraat 42, 's-Gravenhage, VoorzitterDr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71, De Bilt, Secretaris. Alle correspondentie betreffende het lidmaatschap van de Kart. Sectie (adreswijzigingen etc.) dient uitsluitend aan het Secretariaat, St. Annastraat 418, Nijmegen, gericht te worden. Losse nrs en ab. van de 'Mededelingen' kunnen eveneens aangevraagd worden bij het Secretariaat. Verzoeke alle kopij en recensie-exemplaren te zenden aan het Redactie-Secretariaat van het g.t. Noord Houdringelaan 28, Bilthoven. Advertentie-kopij zenden aan Intermedia Groningen N.V., Otto Eerelmanstraat 10a, Groningen. INLEIDING HET ONTSTAAN VAN DE ICA K.N.A.G. Geografisch Tiidschrift I (1967) Nr. 1 6

Kartografie | 1967 | | pagina 2