treden. Ook de voorzitters der iCA-studiegroepen zullen in plenaire zittingen over hun werkzaamheden rapporteren. Wanneer deze aflevering verschijnt, zal de voorbereiding van de conferentie, waaraan 25 landen deelnemen, haar beslag hebben gevonden. Een kort overzicht van de voornaamste programmaonderdelen möge hier nog volgen. De kern der conferentie bestaat uit 7 zittingen van elk 3 uur gedurende welke aan de hard van körte voordrachten de volgende onderwerpen worden behandeld: 1. Opleiding, 2. Standaardisering van termen, 3. Automatisering, 4. Kaart en kleur, 5. Thematische kartografie. Voor de eerste drie themata is elk een zitting uitge- trokken, terwijl aan de laatste twee elk een dubbele zitting zal worden gewijd. Uit een totaal van 58 aangeboden voordrachten zijn er 35 gekozen, hetgeen dus neerkomt op een gemiddelde van 5 per zitting. Aan discussie zal een ruime plaats worden ingeruimd. De voordrachten mögen dan ook niet langer dan 15-20 minu- ten in beslag nemen. In feite zullen de sprekeis zieh dienen te beperken tot het geven van toelichtingen op meer uitgebreide papers die voor de aanvang der con ferentie aan de deelnemers ter bestudering zijn uitgereikt. Voordrachten en discus- sies worden gehouden in een der beide iCA-talen, Engels of Frans. Voor simul- taanvertaling wordt gezorgd. Elet iCA-bestuur heeft gemeend een uitzondering te mögen maken op de verplichting tot gebruik van de congrestalen. Uit erkentelijk- heid voor de vele belangrijke bewezen diensten is het de 'grand old man' Prof. Imhof toegestaan zijn voordracht, Die Kunst in der Kartographie, in het Duits uit te spreken. Het wetenschappelijk deel der conferentie zal worden besloten met een werkbezoek aan Delft waar de deelnemers zullen worden ingeleid in de veelom- vattende werkzaamheden van het International Training Centre for Aerial Sur- vey and Earth Sciences. Vermelding verdient nog dat de gezamenlijke voordrachten en discussies, zoals gebruikelijk bij de ica, zullen verschijnen in het International Yearbook of Cartography, uitgegeven bij de firma Bertelsmann, Gütersloh, West- Duitsland. Zoals te doen gebruikelijk zal ook deze conferentie worden opgeluisterd door tentoonstellingen en sociale evenementen. Er zijn exposities in voorbereiding ge wijd aan de onderwerpen 1. Kaart en Kleur, ter ondersteuning van de gelijknamige zitting over dit thema, 2. Honderd jaar Waterstaatskartografie, in aansluiting op de zittingen thematische kartografie en 3. De bloeitijd der Amsterdamse commerci- ele kartografie. De eerste twee worden gehouden in het RAi-congrescentrum; de laatste in het Historisch Museum De Waag te Amsterdam. De voorbereiding van de tentoonstelling van waterstaatskartografie of anders gezegd van de thematische kaart in dienst van de strijd tegen het water, berust geheel bij de Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat te Den Haag. Deze expositie is met goed resultaat uitge- probeerd tijdens een bijeenkomst van de Kartografische Sectie te Nijmegen in 1966. De derde show welke zal worden gebracht onder de titel De wereld op papier, is georganiseerd door Dr. C. Koeman in samenwerking met Dr. S. H. Levie, Directeur der Amsterdamse Gemeentemusea. Verwacht mag worden dat voor deze expositie waaraan tal van Nederlandse musea en bibliotheken medewerken en waarop een keur van stukken, alle in Amsterdam vervaardigd is bijeengebracht, veel belang- De derde internationale kartografenconferentie 79 HET PROGRAMMA

Kartografie | 1967 | | pagina 6