Stelling zal bestaan. Een bijzonder fraai uitgevoerde catalogus zal de herinnering aan deze gebeurtenis levendig houden. Wat betreft de sociale evenementen kan gewag worden gemaakt van een avond- receptie voor het internationale gezelschap door Rijk en Gemeente Amsterdam in het Rijksmuseum. Een ontvangst door het Koninklijk Nederlands Aardrijkskun- dig Genootschap zal de goede relaties die ook in Nederland tussen geografen en kartografen bestaan symboliseren. Voorts zal de uitgeverij Theatrum Orbis Ter- rarum Ltd te Amsterdam, bij insiders vermaard door de facsimile-edities van zeld- zame, oude atlassen, de deelnemers een ontvangst bereiden. Tenslotte zal de Delftse dag, tevens laatste werkdag van de conferentie worden besloten met een samenzijn aangeboden door ßurgemeester en Wethouders van Delft. Excursies naar de Zui- derzeewerken en naar het Kröller Mullermuseum zullen deze kartografische werk- week afronden. Eloewel de Organisatoren bij het overzien van de voorbereidingen kunnen consta- teren dat weinig aan het toeval is overgelaten, zien zij uiteraard met grote span- ning de conferentie tegemoet. Het aantal deelnemers (circa 300) mag, vergeleken bij de hedendaagse massabijeenkomsten op het gebied der wetenschap (op het iou-congres te Londen waren alleen al meer dan 300 Amerikanen!) niet imponerend zijn, aan problemen heeft het bepaald niet ontbroken. Juist de realisering van de iCA-beslissing het aantal conferentiedeelnemers te beperken en onderscheid te maken tussen afgevaardigden en waarnemers, heeft veel hoofdbrekens gekost. Tal- rijke malen moesten vakgenoten verspreid over de gehele wereld, ingesteld op vrije voor ieder toegankelijke congressen en niet voldoende op de hoogte van de nieuwe iCA-koers, bij aanmelding naar hun nationale organisaties worden terugverwezen. Ook de selectie van de voordrachten en de verdeling daarvan over de verschillende lidstaten (alleen de vs en de ussr boden meer dan de helft van het totaal aantal voordrachten aan!) was een netelig vraagstuk. Men kan aan de vooravond slechts de hoop uitspreken dat de gezamenlijke energie op de juiste wijze is ontplooid en dat deze derde internationale kartografenconferentie zal leiden tot een intensivering van de contacten tussen vakgenoten en daardoor zal bijdragen tot een verdere ont- wikkeling der kartografie. 80 De derde internationale kartografenconferent ie F. J. ORMELING 1. Esselte (s.l.t.) is een groot Zweeds concern dat tal van drukkerijen omvat, waaronder de Generalstabens Litografen Anstalt waar de gezamenlijke ambtelijke kaarten van Zweden worden gedrukt. 2. International Geographie Union. 3. International Union of Geodesy and Geophysics. 4. International Union of Geological Sciences. 5. Zie ook: a. v. d. waag, Tien jaar manifestatie van de kartografie rond de Internationale Karto grafische Vereniging (ICA) (Kaartbulletin, dec. 1965, pp. 9-15).

Kartografie | 1967 | | pagina 7