Prof. Dr. Hermann Haack 29 OKTOBER 1872-22FEBRUARI 1966 In het begin van 1966 overleed Prof. Dr. Hermann haack, de nestor en de groot- meester van de Duitse kartografen. haack stamde uit een boerengeslacht in Thüringen. Hij studeerde geografie in Halle, Göttingen en Berlijn en promoveerde in 1896 bij alfred kirchhoff op: Die mittlere Höhe von Südamerika. In de vakanties werkte hij op het Geografisch- Kartografisch Instituut van Perthes te Gotha. Zo werd al vroeg de verbinding en het verband gelegd tussen gedegen geografische kennis en de kartografische tech- niek, die hem de nodige autoriteit gaf om leider te worden van het beroemde insti tuut te Gotha. Reeds in 1897 trad hij in dienst bij de firma Perthes. Vanaf dit moment heeft hij heel zijn lange leven en al zijn kunnen en kennen in dienst gesteld van dit bedrijf. Met zijn nüchtere en kritische aanleg (kartograaf is een kritisch en nuchter beroep) was er voor hem geen plaats in de nationaal-socialistische beweging. In 1944, op 72-jarige leeftijd trok hij zieh terug, niet vermoedend, dat hem nog een drukke en belangrijke periode van werkzaamheden te wachten stond. Reeds een jaar later Steide hij zieh weer ter beschikking om opnieuw leiding te geven aan het bedrijf van Perthes in moeilijke omstandigheden. Door de verdeling van Duitsland verkreeg en hield hij de leiding van het instituut in Gotha dat sedert 1954 de naam draagt van: V. E. B. Hermann Haack Geogra phisch-Kartographische Anstalt Gotha. (Vanaf 1965 Gotha/Leipzig). De Perthes-dynastie zelf richtte in 1953 een nieuw bedrijf op in Darmstadt met de naam Justus Perthes Geographische Verlagsanstalt onder leiding van wolf- jürgen Perthes (f 1964) de zesde generatie uit het geslacht van Justus Perthes, die in 1785 het instituut te Gotha stichtte. Dat het hoge peil van de kaarten van Perthes bewaard bleef is vooral te danken aan haack. Terecht schrijft Prof. lautensach in het Haack-Festschrift van 1957: 'Die deutsche Geographie und Kartographie schuldet ihm für nichts mehr Dank als für diese Opfer, durch dass er sich den Lohn eines geruhsamen Alters versagte. Durch diese Opfer kam die Geographisch-Kartographische Anstalt Gotha, die seit 1954 seinen Namen trägt, zu neuer Blüte'. De vele en veelzijdige werkzaamheden uit dit lange leven kunnen het best in drieen worden verdeeld. 1. De uitgave van de beroemde wandkaartenserie. 2. haacks' aandeel in de uitgave van een aantal belangrijke atlassen. 3. Zijn publicistische aktiviteiten in tijdschriften en boeken. haack is het meest bekend geworden door de uitgave van zijn series wandkaarten. In het begin van deze eeuw sloeg hij nieuwe wegen in op het gebied van school- wandkaaiten, waardoor deze uitgaven van Perthes over de hele wereld bekend werden. Dat nu, in 1966, deze kaarten in 12 talen in alle werelddelen worden ge- bruikt, is te danken aan Hermann haack. De naam Dr. Hermann haack links- boven op een wandkaart is een begrip geworden. 1. WANDKAARTEN

Kartografie | 1967 | | pagina 8