De grondslag voor deze serie werd gelegd door emil von sydow met een kaart van Asia in 1837. Hermann habenicht had de leiding van 1888-1896. De ouderen onder ons zullen zieh nog herinneren Sydow-Habenichts Methodischer Wandatlas. De wandkaart van de Britische Inseln draagt nu nog de namen Haack- Habenicht. In 1907 krijgt haack de leiding van de Grosser Geographische Wandatlas. De serie omvat nu 34 of 35 kaarten. Er is verschil tussen de naoorlogse serie uit- gegeven in Darmstadt en de serie uitgegeven in Gotha. Voor de serie uit Darm stadt wordt als medewerker van haack genoemd painke. Op de kaarten uit Gotha Staat aangegeven 'Arbeitskreis Dr. h. haack'. Het aandeel van Prof. haack in deze naoorlogse series kan ik niet vaststellen. Wel kan worden aangenomen, dat de oorspronkelijke serie van 1907 geheel het Stempel van Dr. Hermann haack draagt. Het zijn alle natuurkundige kaarten, die onmiddellijk te herkennen zijn aan hun markante eigenschappen a. De zware, forse reliefweergave door middel van hoogtekleuren met berg- schaduwing. De nieuwe kaarten uit de serie-Gotha (b.v. Afrika) hebben een minder zware bergtekening en lichtere kleuren, waardoor het geheel beter voldoet. b. In de meeste gevallen een uitstekende 'Kartenausschnitt', die het betreffende land met zijn omgeving goed weergeeft. Ik noem als voorbeelden Afrika en het Nabije Oosten. Zuidoostazie is minder geslaagd. Het laat van Nieuw-Guinea alleen het puntje van de Vogelkop zien. Ter wille van het staatkundig verband zal dit in een nieuwe druk moeten veranderen. c. Een voortreffelijke generalisering, op welk gebied haack onbetwist meester was. d. De forse, zwarte omlijsting, waardoor het kaartbeeld in zijn geheel duidelijk uitkomt. Verder staan op naam van haack/painke en uitgegeven in Darmstadt een Kleiner Geographischer Wandatlas (8 kaarten van kleiner formaat). Onder leiding van Prof. dr. Hermann haack, maar ontworpen door deskundigen, verscheen nog een Grosser Thematischer Wandatlas. Naast deze serie natuurkundige kaarten begon haack in samenwerking met Prof. hertzberg aan de uitgave van een serie historische wandkaarten (1912), omvatten- de Europa, Duitsland en Pruisen. Professor max eckert, de bekende kartograaf schreef naar aanleiding van haacks' kaarten: 'Kein anderes Land kann derartig vorzügliche Wandkarten wie Deutsch land aufweisen und diesen Karten hat haack eine ganz besonders wissenschaft lich spezifisch deutsche, aber auch persönliche Note gegeben, und in dieser Be ziehung besteht meiner Meinung nach das Hauptverdienst des kartographischen Schaffens von haack.' Als bijzonderheid zij nog genoemd dat bij de kaarten van de serie-Gotha steeds vermeld wordt het tijdstip van 'Redaktionsschlüsse niet op de kaart zelf, maar in de inhoudsopgave van de Katalogus 1966. Op de wenselijkheid hiervan is reeds gewezen door schokkenkamp in zijn bespreking van de Internationale Stieler (zie t.k.n.a.g., mei 1936, blz. 418). 2. atlassen Als haack in 1897 bij Perthes in dienst treedt krijgt hij twee opdrachten. De ver- zorging van een nieuwe druk van de Deutscher Schulatlas van Dr. Richard lüddecke 1898) en de medewerking aan de negende druk van de grote Stieler. Prof. Dr. Hermann Haack

Kartografie | 1967 | | pagina 9