Boekbesprekingen 169 geval te zijn; blz. 5-13. (Vogels Karte des Deutschen Reiches und der Alpenländer, Vogels Karte von Mitteleuropa, Europa 1:500000 als Deutsche Heereskarte, Luftfahrtkarte - Aeronautical Chart - icao 1:500000 [Kartografie No 2, 1959, blz. 90/92], Verkehrskarte Deutschland und Nachbargebiete 1:500000 [uitgave Maiers Geographischer Verlag]). De kaart zal de titel dragen van 'Übersichtskarte 1:500000'. Zij'soll so allgemein wie möglich bearbeitet werden, damit sie für alle anstehenden Arbeiten als Grundlage verwendet werden kann'. De bladverdeling wil hij laten aansluiten aan die van de iwk 11000000, zo, dat een blad van de overzichtskaart het vierde deel bedekt van een blad van de rwK. Voor Duitsland komt dat op 15 bladen, begrensd door de parallellen van 46°, 48°, 50°, 52°, 54° en 56° en de meridianen van 6°, 9°, 12° en 15°. Elk blad krijgt letter en nummer van het betreffende blad van de iwk met daaraan toegevoegd de cijfers 1, 2, 3 of 4; b.v. M - 32 - 3 (Köln), M - 32 - 2 (München) zie fig. 2 in de tekst op blz. 15. De kaartprojectie. Na een uitvoerig onderzoek (blz. 15-18) steh de auteur voor de nieuwe kaart in de conforme kegelprojectie van Lambert met twee equidistante parallellen uit te voeren, dezelfde dus, welke gebruikt is voor de World Aeronautical Chart 1:1000000 en welke voor de nieuwe bla den van de iwk is aanbevolen. In verband met op te treden vervormingen zullen vier bladen als projectie-eenheid dienen. Als rekenvlak zal de ellipsoide van Hayford gebruikt worden. De inhoud. Op de blz. 18-22 behandelt knorr uitvoerig wat op de kaart zal worden afgebeeld, en hoe, steh een verklaring der tekens en kleuren (Zeichenschlüssel) op (Beilagen 1-4) en laat achtereenvolgens de plaatsen en het schritt, de grenzen, het verkeersnet, het water, topografische Signaturen en Symbolen, het 'Gelände', de begroeilng (alleen bos) en de afkortingen de revue pas seren. De uitvoering van de kaart zal een chorografische zijn, blz. 22-26; hij geeft aan, welke kleuren voor de verschillende kaartelementen gebruikt kunnen worden, wat verduidelijkt wordt door de 26 kaartfragmenten (Beilagen 5-31)elkmet een kaartspiegelvanca20 x 17,5of 11,8 x 15,5cm, waar- door het mogelijk is na te gaan of de gekozen kleuren, tekens, Signaturen en Symbolen een duide- lijk sprekend en mooi geheel vormen. Een zeer behartigenswaardige opmerking van de schrijver wil ik hier aanhalen, blz. 23, 'Ferner sollen die Ausschnitte auch dazu dienen Erkenntnisse für eine einheitliche 1 Bearbeitung des gesammten Abbildungsgebietes, vor allem im Hinblick auf die aus zuführende Generalisierung, zu sammeln. So muß unter allen Umständen vermieden werden, in Gebieten, die ein weniger dichtes Verkehrsnetz haben, nun alle Straßen zu bringen oder in Gebie ten, in dem kaum Gewässer vorhanden sind, jeden Graben darzustellen, nur weil genügend Platz vorhanden ist. Eine solche Darstellungsweise würde die wahren Verhältnisse verfälschen.' De kaartfragmenten geven een beeld van: a. een kustgebied, Husum (3 fragm.) b. een dichtbevolkt industriegebied, Köln (9 fragm.) c. een minder dicht bevolkt landschap in hei middelgebergte, Regensburg (7 fragm.) d. een landschap in het hooggebergte met zeer dünne bewoning, Bad Reichenhall (7 fragm.) Alle fragmenten hebben de trek (rivieren, blauw; wegen, rood; spoorwegen, zwart; hoogtelijnen bruin) en de namen gemeen. Met deze ondergrond zijn verschillende combinaties gemaakt door het gebruik van een of meer van de volgende toevoegingenhoogtekleuren, schaduwdoezeling, kleuren voor de plaatsen boven 5000 inwoners (grijs, rose of geel) en bos (groen). Leerzaam is het de fragmenten te vergelijken, vooral wat betreft de manier waarop de generali satie is geschied, met het betreffende blad van de 1:200000 Topographische Übersichtskarte, Normal Ausgabe, welke als basis voor de 1:500000 kaart zal dienen; b.v. kaartfragment Beilage 25 Salzburg met blad CC 8742 Bad Reichenhall of kaartfragment Beilage 23 Köln met blad CC 5502 Köln. Voor het schritt is grotesk gebruikt. Ik ben in het algemeen geen grote bewonderaar van dit soort letter voor kaartschrift (zie b.v. de Michelinkaarten, de 1:50000 bladen van de Nouvelle Carte de France, of de Große Shell Atlas 1:500000). Zoals deze buitengewoon mooie lettersoort in al haar verscheidenheid hier is gebruikt kan ik me er echter zeer goed mee verenigen. Door deze publicatie heeft de schrijver zowel de officiele instanties als het kaartminnend publiek aan zieh verplichten hen in Staat gesteld zijn ontwerp tebestudereneneventuelesuggestiestedoen. Wij zien zeer verlangend naar de definitieve uitgave uit. Het is een zeer belangrijk geschrift, dat ik ieder ontwerper van kaarten ten zeerste kan aanbeve- len te bestuderen, zelfs die kaarttekenaars, die menen met het geven van een vorm - aan wat? - zieh kartograaf te mögen noemen. J. schokkenkamp K.N.A.G. Geografisch Tiidschrift I (1967) Nr. 2

Kartografie | 1967 | | pagina 11