Third International Conference on Cartography Beschouwing van een belangstellend deelnemer In de congreszaal van het r.a.i. gebouw te Amsterdam werd op maandag 17 april 1967 met een aantal waardevolle en vriendelijke toespraken de derde internationale conferentie de kartografie betreffende, geopend. De organisatie was toevertrouwd aan de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. Een uitvoerig verslag van deze ge- beurtenis zal ongetwijfeld komen van de zijde der Organisatoren, zij beschikken over de tapes waarop ieder gesproken woord is vastgelegd. 1 Nochtans zijn zij nieuwsgierig naar het oordeel dat een willekeurig bezoeker zieh gedurende en na deze manifestatie heeft gevormd. Wanneer ik bereid ben een poging tot een dergelijk oordeel te wagen, dan is dat vooral omdat ook deze zeer goedgeorganiseerde studiedagen mij te denken hebben gegeven over de betekenis van congressen in het algemeen en van een meer specialistisch gerichte bijeen- komst, zoals deze conferentie in feite toch was, in het bijzonder. Wie meerdere malen congressen bezocht, zal ervaren hebben, dat dergelijke concentraties van gerichte intelligentie, vooral van betekenis zijn door het levende contact met belangrijke personen, die men veelal slechts uit hun geschritten kent. Iemand te hebben gesproken of te hebben gehoord in de volledigheid van zijn persoonlijkheid baant de weg tot beter begrip van zijn geschritten. Van de te vele körte voordrachten, zoals deze te Amsterdam werden gehouden, die soms door het aflopen van een wekker tot een voortijdig einde werden gebracht, moet men zieh over het algemeen niet te veel voorstellen. Zij betekenen wat als de voor- drachtgever een overdrachtskunstenaar is en dat waren er slechts weinigen. Deze weinigen, die zieh dan ook van de dictatuur van het horloge niet veel aantrokken, zorgden voor hoogtepunten, die in de herinnering niet zo snel vervagen. In de gedrukte voordrachten is een enorme rijkdom aan kennis en ervaring neergelegd en men moet dan ook de körnende drie jaar, waarin deze stukken grondig kunnen worden bestudeerd, als onmisbaar deel van deze conferentie beschouwen. Deze bestudering zou echter aan de conferentie vooraf moeten zijn gegaan. Het zou daarom voor de vruchtdragendheid van dergelijke bijeenkomsten ab- soluut noodzakelijk zijn dat de ingediende rapporten ruim van te voren in handen van de deelnemers waren. In zeldzame gevallen komt dit voor. Wanneer de wetenschap ernstig werd behartigd zou het een vanzelfsprekendheid moeten zijn. In dit opzicht zou een vierde conferentie lering kunnen trekken uit de derde. Dat nochtans in de tijd, een veel te körte en te gemarkeerde, die voor de discussie was toegestaan soms belangrijke tegenstellingen tot wederzijds waarderend begrijpen konden worden gebracht is wel te danken aan de grote deskundigheid waarmee sommige sprekers zieh in de strijd wierpen en de tact van de zitting- voorzitters. Toch waren deze momenten zeldzaam. Hoe goed het vertaalsysteem ook funetioneerde, de moeilijkheid om zieh op voldoend hoog niveau in een vreemde taal uit te drukken, deed belangrijke ge dachten in de mist schuilgaan. De gekozen onderwerpen waren in hoge mate actueel. De opleiding van karto- grafen; kaart en kleur; de terminologie; de automatie; de thematische kartografie; K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift I (1967) Nr. 4

Kartografie | 1967 | | pagina 13