luchtfoto en kaart. Het waren markante Problemen, gedeeltelijk samenvallend met de studieopdracht van een drietal commissies van de International Carto- graphic Association. Dat op 21 april, de laatste dag van de conferentie de tocht naar Delft werd onder- nomen om daar aandacht te besteden aan de rol die de luchtfoto in de kartografie speelt, was een welkome verruiming van het inzicht van de kartograaf. Misschien denkt hij wel eens wat te licht over de grote schat van gegevens die hij als mathe matische kaart in handen krijgt om daaraan zijn sociologische, geografische, waterstaatkundige en vele andere gedachten te hechten en er zijn kartografisch- technische en artistieke vaardigheid op uit te oefenen. Zonder het ordenend beginsel der geodesie zou geen kaart bestaan. Het veelvuldig gebruik maken van beeldprojectie droeg veel bij tot beter begrip van de voordrachten. Dat deed ook de tentoonstelling'Kaart en kleur', welke met grote belangstelling en ernst werd bestudeerd. De functie van het water werd suggestief uitgebeeld aan de hand van een grafische voorstelling van ons bodemprofiel, opgesierd met polderkaarten, waterstaats- kaarten en rivierkaarten en een maquette van een polder. Grandioos was de tentoonstelling van de merktekenen van de bloeitijd der Hollandse kartografie. In de Waag kon men de arbeid, de vindingrijkheid, de artistieke- maar ook de koopmansgeest van de Hollandse kartografen met be- wondering ondergaan. Als ik deze tentoonstelling als het hoogtepunt van de conferentie beschouw zal niemand daaruit opmaken dat naar mijn mening het andere niet tevens van hoog niveau was. Integendeel. Ook al plaatste ik aarzelend enige vraagtekens, ik zeg met overtuiging dat deze conferentie uitstekend is geslaagd en in veel opzichten model kan staan voor körnende bijeenkomsten, op welk gebied dan ook. De Organisatoren hebben het goed gedaan. In de körnende tijd zal dit wel blijken. Dat niet slechts de wetenschappelijke, technische en artistieke facetten van de deelnemers werden behartigd, doch dat menige geestige speech, de voorzitter van de organisatiecommissie Prof. ormeling bleek hierin een meester, hen toeviel; dat tijdens de ontvangsten de gezellige kout werd bevorderd door de wijn en andere meer speciaal Hollandse dranken, dit is van bijeenkomsten als deze zo'n bekend aspect dat ik hetgeen daarover te zeggen is aan ieders op eigen ervaring gegronde fantasie wil overlaten. Vanuit mijn in de zomerzonovergoten tuin dit schrijvende, constateer ik dat er geen wanklank is tussen al dit moois en mijn herinnering aan de Amsterdamse kartografische conferentie. En dat wil toch wel zeggen dat deze goed was. 342 Third International Conference on Cartography A. KRUIDHOF Prof. a. kruidhof, Laboratorium voor Landmeetkunde, Landbouwhogeschool, Wageningen 1. De proceedings van deze conferentie zullen verschijnen in het International Cartographic Yearbook, Band 7(1967), Bertelsmann Verlag, Gütersloh, West-Duitsland. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift I (1967) Nr. 4

Kartografie | 1967 | | pagina 14