Kartografische Sectie Voorwoord bij het artikel van Ir. L. van Zuylen Hethiergepubliceerdeartikelvande hand van Ir. l. vanzuylen heeft o.a. betrekking op een der fundamentele begrippen uit de kartografie: de generalisatie. Merk- waardigerwijze wordt dit woord generalisatie in de vocabulaire van de oeepe dermate weinig gebruikt, dat het niet ondenkbaar is dat aan de lezers het grote belang van de OEEPE-proevenzal ontgaan. Daarom acht de redactie het gewenst om aan de uiteenzetting van Ir. van zuylen de volgende inleiding vooraf te laten gaan Sinds eeuwen maakt de landmeter of topograaf subjectieve kaarten, want hij alleen bepaalt wat er in de kaart afgebeeld zal worden. Uit de oneindig grote hoeveelheid topografische details op het aardoppervlak selecteert de landmeter of topograaf die dementen, welke i.v.m. de functie en het doel van de kaart nuttig en nood- zakelijk zijn kwantitatieve generalisatie). In deze werkwijze is in wezen geen verandering gekomen door het invoeren van de luchtfoto: nog altijd bevat de uit de foto getekende kaart een subjectieve selectie van het oneindig aantal topo grafische dementen. We hebben hier in feite te maken met de eerste fase van de generalisatie van het terreinbeeld bij de vervaardiging van topografische kaarten uit luchtfoto s. De luchtfoto zelf is het enige kartografische document waarop geen generalisatie is toegepast. De door Ir. van zuylen in overzichtelijke vorm gepresenteerde resultaten van de zeer uitvoerige proeven in OEEPE-verband laten zien dat verschillende personen MEDEDELINGEN NO. 36 Bestuur: Prof. dr. f. j. ormeling, Voorzitter, Bachlaan 39, Hilversum; Dr. j. j. c. piket, Secretaris, St. Annastraat 418, Nijmegen; m. de smit, Penningmeester, Laan van Poot 124, 's-Gravenhage, giro 484407; Ledeti: Drs. w. f. heinemeijer, Amsterdam; w. f. den hengst, Delft; Dr. ir. c. koeman, De Bilt; g. d. raasveldt, 's-Gravenhage; Drs. J. e. romein, Groet; a. van der waag, Delft; Drs. g. f. Willems, Amsterdam. Ere-lid: j. schokkenkamp, 's-Gravenhage. Sub-Redactie-CommissieDr. ir. c. koeman Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie: Mr. b. van 't hoff, Burnierstraat 42, 's-Gravenhage, Voorzitter; Dr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71, De Bilt, Secretaris. Alle correspondentie betreffende het lidmaatschap van de Kartografische Sectie (adreswijzigingen etc.) dient uitsluitend aan het Secretariaat, St. Annastraat 418, Nijmegen, gericht te worden. Losse nrs en ab. op de 'Mededelingen' kunnen eveneens aangevraagd worden bij het Secretariaat. Verzoeke alle kopij en recensie-exemplaren te zenden aan het Redactie-Secretariaat van het Geografisch Tijdschrift, Noord Houdringelaan 28, Bilthoven. Advertentie-kopij zenden aan Intermedia Groningen N.V., Otto Eerelmanstraat 10 a, Groningen. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift I (1967) Nr. 4

Kartografie | 1967 | | pagina 1