Facsimile reproductie in kleuren van de Tranchot-kaart van het Rijnland, 1 25000. In 1801 namen de Consuls van Frankrijk het besluit een topografische kaart te doen vervaardigen van de door Frankrijk nieuw verworven gebieden op de linker Rijnoever: de departementen Roer, Rhin-et-Moselle, Mont-Tonnerre en Sarre. Napoleon wilde namelijk de beschikking hebben over een militaire kaart van deze gebieden, welke moest aansluiten bij de Cassini-kaart van Frankrijk. Dit karterings- werk werd opgedragen aan de Ingenieurs Geographes onder leiding van luitenant- kolonel jean joseph tranchot. Deze kaart van het Rijnland is bekend geworden als Carte topographique des pays compris entre la France, les Pays Bas et le Rhin, 1 100 000, die in 1848 en opnieuw in 1870 te Parijs in druk werd uitgegeven. De onderhavige facsimile reproductie betreft de manuscript-topografische kaart op de schaal 1 20 000. In de periode 1804—1813 werden door de Ingenieurs Geographes 149 kaartbladen op de schaal 1 10 000 en 170 kaartbladen op de schaal 1 20 000 vervaardigd. Deze hele collectie moest in 1816 door Frankrijk aan Pruisen worden overgedragen. De Pruisische regering liet in de jaren 1816-1820 de kaart van het Rijnland voltooien. Dit werk, waarvan Generaal Freiherr von mOffling de leiding had, omvatte ook een verkleining tot op de helft van de Tranchotkaartbladen op de schaal 1 10 000. De Tranchot-Müff'ling-kaart, 1 20 000, bestaat uit 264 kaartbladen, waarvan op enkele uitzonderingen na de afmetingen 50 x 50 cm bedragen. Op initiatief van het 'Gesellschaft für Rheinische Geschichtskunde' wordt thans door het 'Landes vermessungsamt Nordrhein-Westfalen' een facsimile reproductie in kleuren van deze kaart bewerkt. Hierbij worden de kaartbladen verkleind tot de schaal 1 25 000 om een vergelijking met de latere topografische kaarten te vergemakkelijken. Ook Nederlands gebied komt op de Tranchot-Müffling-kaart voor: bijna heel de provincie Limburg en delen van Gelderland en Noord-Brabant, hoewel dit gebied in de Franse tijd slechts voor een klein gedeelte tot het departement van de Roer behoorde. De kartering van het overige Nederlands gebied door tranchot is te danken aan het besluit de afzonderlijke kaartbladen 'vol' te maken. De kaartbladen, die geheel of gedeeltelijk Nederlands gebied bevatten, zullen in de körnende drie jaar worden uitgegeven. In de loop van juni 1967 zijn reeds de eerste drie van deze kaartbladen versehenen. Een fragment van kaartblad 46, Roermond en omgeving, kunnen wij dank zij de medewerking van de uitgever in deze aflevering opnemen. De uitgave van de Nederlandse bladen van de Tranchot-Müffling-kaart geschiedt door de Stichting Maaslandse Monografieen te Maastricht in nauwe samenwerking met de uitgevende instanties in Duitsland. De intekening op het Nederlandse deel, omvattend in totaal 34 verschillende kaartbladen, is thans opengesteld voor een gezamenlijke prijs van/145.eventueel in vier termijnen te voldoen. Voor deze intekening kan men zieh wenden tot de Stichting Maaslandse Monografieen, O.L. Vrouweplein 4 te Maastricht, waar eveneens een uitvoerige prospectus met verdere inlichtingen is te verkrijgen. E. roebroeck Voor nadere gegevens over de Tranchot-kaart zie: e.roebroeck, Die Tranchot'sehe Aufnahme der Rheinlandeunter besonderer Berücksichtigung niederländischer Gebiete. Rheinische Vierteljahrs blätter, 31, 1966/67, S. 377—378; id., De eerste topografische kaart van Limburg. Bijdragen voor de geschiedenis der Nederlanden, xxi, 1966/67, pp. 122-130. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift I 1967) Nr. 5

Kartografie | 1967 | | pagina 8