gens alle hoogtegetallen die op de hoogtekaarten kunnen voorkomen (globaal zijn dat de getallen tussen -6.8 m en +322.3 m) gezet en op negatieven vastgelegd. Yan deze negatieven kunnen längs fotografische weg naar behoefte contactafdrukken worden vervaardigd op z.g. stripfilm. Dit is een zeer dun filmmateriaal, dat van een dikkere basis kan worden 'afgestript' en door middel van een speciaal daarvoor bestemd apparaatje aan de achterzijde van een waslaag kan worden voorzien. Om kleven en uitdrogen van de waslaag te voorkomen, wordt deze met dun trans- parant schutpapier (pergamin) afgedekt. Wil men nu een deel van de stripfilm (b.v. een hoogtegetal) op het gerasterde diapositief (2) overbrengen, dan snijdt men met behulp van een mesje of scherpe radeernaald het betreffende getal uit de stripfilm (het schutpapier blijft dan achter) en plakt het op de juiste plaats in het gerasterde diapositief (2), dat van tevoren is ingepast op de eronder liggende basis- hoogtekaart (1). Deze montagewerkzaamheden worden in de regel uitgevoerd door meisjes, die in het monteren van stripfilm grote vaardigheid hebben verkregen. De tijd die nodig is voor de montage van een vol gemeten blad - dus ongeveer 6200 hoogtegetallen - bedraagt gemiddeld iets meer dan twee weken. Van het op deze manier van hoogtegetallen voorziene diapositief wordt in een vacuumraam een afdruk ver vaardigd op ozalidpapier. Op deze ozalidafdruk vindt vervolgens bij de Topo- grafische Dienst een eerste correctie van de kaart plaats. Na het uitvoeren van deze correcties wordt opnieuw een ozalidafdruk gemaakt en wordt de gehele kaart, inclusief het randschrift dat op de hoogtegegevens betrekking heeft, opnieuw ge- controleerd, ditmaal door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Als ook de uit deze controle voortvloeiende correcties zijn uitgevoerd, wordt längs fotografische weg van de montage een definitieve vastlegging op cronarfilm ver vaardigd. Van deze film kunnen met behulp van een lichtdrukmachine naar behoefte ozalid-afdrukken worden gemaakt, die, nadat de bladen in de snijmachine op de juiste maat zijn gesneden, gereed zijn voor levering aan belanghebbenden. Wanneer is de gehele hoogtekaart gereed en leverbaarl De volledige Hoogtekaart van Nederland zal uit 655 bladen op schaal 1:10000 bestaan. Door de in uitvoering zijnde en nog geplande landaanwinningswerken kan dit aantal in de toekomst mogelijk nog iets groter worden. Momenteel zijn ongeveer 330 bladen gereed en leverbaar. Het ligt in de bedoeling, dat de gehele hoogtekaart omstreeks 1974 gereed zal zijn. Het is moeilijk te zeggen in welke volgorde de nog te meten bladen gereed zullen komen, daar dit van verschillende factoren afhangt die ieder jaar opnieuw moeten worden bezien. Vermoedelijk zullen de gebieden met geringe cultuurtechnische waarde en de sterk geaccidenteerde delen wel het laatst aan bod komen. Ten gevolge van de klink waaraan de nieuwe IJsselmeerpolders onderhevig zijn, zal het - uitgezonderd de Noordoostpolder en de Wieringermeer - nog wel enkele tientallen jaren duren voor van deze gebieden hoogtekaarten kunnen worden samengesteld. Op figuur 3 is aangegeven welke bladen thans voltooid zijn en welke bladen vöör eind 1969 gereed zullen komen. Door vergelijking van figuur 3 met de algemene bladwijzer van de topografische kaart op schaal 1:25000 in de catalogus van de Topografische Dienst, kan worden nagegaan van welke gebieden nog hoogte kaarten moeten worden vervaardigd. De Hoogtekaart van Nederland 81 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968) Nr. I

Kartografie | 1968 | | pagina 11