Of het, na het gereedkomen van de gehele hoogtekaart, noodzakelijk zal zijn de kaartbladen regelmatig bij te houden valt thans nog moeilijk te zeggen. De toe- komst zal moeten leren in hoeverre bij de verschillende gebruikers behoefte be- staat aan regelmatig bijgewerkte hoogtekaarten. Uit een oogpunt van bodem- bewegingen lijkt het waarschijnlijk, dat de hoogtekaart zeker 80 100 jaar (of langer?) zijn waarde zal behouden. Ten aanzien van de veranderingen in de topo- grafische ondergrond ligt dit natuurlijk geheel anders. Uit de jaarlijks stijgende omzet van hoogtekaarten kan worden vastgesteld dat de Hoogtekaart van Nederland zieh in een sterk toenemende belangstelling mag Verheugen. Naar verluidt wordt zij voor allerlei - soms sterk uiteenlopende - doeleinden gebruikt. Aangenomen mag worden dat deze tendens zal voortduren. Het ligt voor de hand dat de vraag nog aanmerkelijk zal toenemen wanneer van het hele land hoogtekaarten leverbaar zijn. Uiteraard houden de samenstellers zieh aanbevolen voor op- en aanmerkingen en suggesties van gebruikers. De kaarten, die12,per blad kosten, kunnen worden besteld bij de Topografische Dienst, Westvest 9, Delft. Besprekingen 84 Besprekingen volquardts/matthews, Vermessungskunde, lle opnieuw bewerkte en uitgebreide druk. B. G. Teubner - Stuttgart 1967. 23 x 16,5 cm, 180 pp., fign. Prof. Dr. Ing. k. Matthews uit Stuttgart heeft het boek van volquardts Feldmessen Teil 2 op nieuw bewerkt en uitgebreid. Het bevat een geheel op de praktijk gerichte landmeetkundige leer- stof bestemd voor ingenieurs en landmeters op middelbaar niveau. Als voornaamste onderwerpen worden de theodoliet, de hoek- en lengtemeting, de veelhoeksmeting en -berekening, de trigono metrische hoogtemeting, de taehymetrie en het uitzetten van bogen uitvoerig behandeld. De meeste typen van theodolieten (niet de le orde instrumenten) en taehymeters worden zeer gede- tailleerd besproken, waarbij in een waardevolle appendix de kenmerken van ieder instrument over- zichtelijk zijn getabuleerd. Alle in het boek voorkomende berekeningen zijn door uitgewerkte voorbeelden verduidelijkt. De meeste hoofdstukken worden besloten met - uiteraard belangrijke - praktische aanwijzingen. Volledigheidshalve had de stof nog iets uitgebreid kunnen worden. Zo komen b.v. de eenvoudige voorwaartse en achterwaartse insnijding en enige moderne aligneermethoden niet ter sprake. Aan de praktische betekenis van sommige electronische afstandmeters voor de economie van de verkenning en de meting van hoofdpolygonen wordt voorbijgegaan, terwijl misschien iets dieper op de nadelen van gesloten polygonen en op de voordelen van een eenzijdige trigonometrische hoogtemeting tijdens de wärmste uren van de dag, ingegaan had kunnen worden. Het boek laat zieh enigszins moeizaam lezen door de gecomprimeerde druk en de kleine schaal van de figuren. Dit kan echter geen bezwaar zijn voor een gei'nteresseerde lezer, die in dit boek een goed geordende, gedetaiHeerde informatie over de genoemde onderwerpen zal vinden. P. RICHARDUS Haack Grosser Weltatlas. VEB Hermann Haack Geographisch-Kartographische Anstalt Gotha/ Leipzig. Uitgever voor west-europese landenPergamon Press, Oxford. In mijn artikel over Prof. haack (dit tijdschrift, febr. 1967, pp. 81-84) wees ik er al op dat men deze uitgave kan beschouwen als de voortzetting van de Grote Stieler (le druk 1823, lOde druk 1920-'25). K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II 1968) Nr. 1

Kartografie | 1968 | | pagina 14