meerdere keren, andere gebieden in het geheel niet werden gewaterpast. Als gevolg hiervan is in het verleden nogal eens tijdrovend en kostbaar werk verricht, hetgeen bij meer samenwerking voorkomen had kunnen worden. Door de Rijks- commissie voor Geodesie is hierover opgemerkt, dat het uitgeven van een hoogte kaart van het hele land in een behoefte zou voorzien en veel hoogtemetingsarbeid zou besparen, indien de resultaten van de vele reeds uitgevoerde hoogtemetingen voor alle belanghebbenden toegankelijk waren. Een eerste poging de in ons land beschikbare hoogtegegevens te verzamelen en op calques te verwerken is ondernomen door de Algemene Dienst van de Rijks- waterstaat (zie Ir. P. van der bürg, T.A.G. 1958, pp. 381-383). Hoewel dit een belangrijke stap voorwaarts was, bleef het toch een bezwaar dat deze gegevens niet gecontroleerd werden, terwijl de topografische ondergrond, waarop de hoogte gegevens werden overgenomen nogal verschillend was en niet aan hoge eisen van nauwkeurigheid voldeed. Ook waren er geen voorzieningen getroffen ten aanzien van de nog niet gewaterpaste delen van ons land, de reproductie en de verkoop der kaartbladen. Op 1 9 juni 1958 vond een bespreking plaats tussen het Hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en de Directeur van de Topografische Dienst, waarbij de mogelijkheid en wenselijkheid werd overwogen van de uitgave van een hoogtekaart van het gehele land, die 1aan de vereiste graad van nauwkeurigheid voldeed, 2. als kaartenserie een eenheid vormde en 3. aan de wensen van een zo groot mogelijke kring van gebruikers zou voldoen. De gedachte ging daarbij uit naar een kaart, waarvoor de topografische kaart op schaal 1:10 000 als onder grond zou kunnen dienen en waarop de dichtheid der hoogtepunten ongeveer 1 punt per hectare zou bedragen. Overwogen werd een vorm van samenwerking waarbij het verzamelen en controleren van reeds aanwezige hoogtegegevens, als- mede het waterpassen van gebieden waarvan nog geen hoogtegegevens bestonden, door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat zou geschieden, terwijl de Topografische Dienst het verwerken van deze basisgegevens tot een reproduceer- baar origineel en de verkoop van de hoogtekaarten voor zijn rekening zou nemen. Om enig nader inzicht te verkrijgen in de belangstelling voor een dergelijke hoog tekaart werd in 1959 een enquete gehouden onder mogelijk gelnteresseerde diensten en instellingen, zoals Waterstaatsdiensten van rijk en provincie, gemeenten, kadas- ter, onderwijsinstellingen, militaire instanties, landbouwkundige- en cultuur- technische instellingen en waterschappen. Uit de ontvangen reacties bleek zeer duidelijk, dat de uitgave van een hoogtekaart voor vele belanghebbenden in een behoefte zou voorzien. Verschiliende ge'interesseerden sloten bij het beantwoorde enquete-formulier reeds een bestelling in! Dit resultaat was voor de Meetkundige Dienst en Topografische Dienst aan- leiding om bij de ministeries van resp. Verkeer en Waterstaat en Defensie toe- stemming te vragen om tot de vervaardiging van een Hoogtekaart van Nederland te mögen overgaan. Machtiging daartoe werd in 1961 verkregen. Verschijningsvorm van de hoogtekaart De schaal waarop de Hoogtekaart van Nederland wordt uitgegeven is 1:10 000. De bladindeling valt, evenals die van de topografische kaart 1:10 000, samen met die van de topografische kaart op schaal 1:25 000, met dien verstände, dat elk 74 De Hoogtekaart van Nederland K.N.A.G. Geografisch Tiidschrifl II (1968) Nr. 1

Kartografie | 1968 | | pagina 4