Uit de tijdschriften 284 Uit de tijdschriften Brittannie duidelijk leesbaar en estetisch verantwoord. Het symbool van de Steden met meer dan 500 000 inwoners heeft men met de ouderwetse en lelijke schaduwlijn getekend. Op kaart 34-35 is vergeten om Londen met het symbool van een stad met meer dan 1 miljoen inwoners aan te geven. De kaarten van Europa zijn getekend op verschillende schalen nl. 1 1 miljoen, 1 2,5 miljoen, 1 5 miljoen, en 1 10 miljoen, die allen verschillen in kartografische weergave, met narne wat betreft de hoeveelheid namen per dm2 en het relief. Zo zijn de kaarten van Noord-Frankrijk, Benelux, Noord-Italie, Denemarken en Zuid-Zweden te volgepropt met namen. De hoogste delen van de gebergten (boven 9000 feet) zijn duidelijk ingetekend met een heldere paarse tint, waarin de bergtekening nog goed zichtbaar blijft. De Beneluxkaart geeft over het algemeen voor Neder- land de voornaamste topografie, doch niet altijd in de juiste volgorde van belangrijkheid. Zo is voor de provincie Groningen na de hoofdstad, Onstwedde de belangrijkste plaats. Verder is wel de bijna klassieke Opsterlandse Compagnonsvaart opgenomen, terwijl het Kanaal door Zuid- Beveland ontbreekt. De uitsnede van de kaart van het Sambre-Maas-Ruhrgebied had o.i. ook Amsterdam met het Noordzeekanaal, Europoort en Vlissingen moeten omvatten. Van de landen van Zuid-Europa zouden volgens ons de detailkaarten (schaal 1 2,5 miljoen) van Spanje, Italic, de Balkan en Griekenland met de overzichtskaart (1 10 miljoen) van het Middellandse zeegebied voldoende zijn en hadden de afzonderlijke kaarten van Spanje, Italie en de Balkan met Griekenland (allen 1 5 miljoen) weggelaten kunnen worden. De kaarten van de diverse werelddelen worden over het algemeen gekenmerkt door goede uit- sneden, uitstekende reliefweergave en goede leesbaarheid. Een enkele kaart is evenals bij de Europa kaarten te volgepropt met namen o.a. West-Canada, het oostelijk deel van de V.S. en de Indus-Ganges vlakte. Waren we tot nu enthousiast over het gebruik en toepassing van de kleuren en tinten gebruikt in de atlas, toch kunnen we niet nalaten te vermelden dat dit wel in Sterke mate het geval is voor de kaarten van de landen en gebieden en de thematische kaarten, rnaar dat dit geenszins geldt voor de staatkundige kaarten. Deze doen denken aan de staatkundige kaarten uit het begin van deze eeuw met de lelijke rose en paarse zuurtjeskleuren. Tot slot willen we opmerken dat de Universily Alias door het geringe aantal thematische kaarten het karakter krijgt van een opzoek- en naslagatlas en als zodanig bij de Studie zeker zal voldoen. De kartografische weergave is, op een enkel punt na, van grote kwaliteit. Wel verdient het o.i. aanbeveling om in een volgende druk meer thematische kaarten op te nemen en dan niet alleen fysische. De atlas zal dan in de Nederlandse bibliotheken en instituten nog meer op zijn plaats zijn dan nu. J. ABRAHAMSE Jaarverslag Geologische Stichting In het Jaarverslag 1966 van de Geologische Stichting worden onder de rubriek Mededelingen van Medewerkers een aantal onderwerpen uit de praktijk van de geologische kaartering nader toege- licht. J. A. M. TEN cate bespreekt de toepassing van De geomorfologische kaart als hulpmiddel bij de geologische kaartering (pp. 57-60). Bildniessung und Luftbildwesen De voordrachten van de 31. Photogrammetrische Woche (Frankfurt am Main 1967) zijn opge nomen in Jaargang 35, Heft 5 (Sonderheft) van dit tijdschrift. De volgende bijdragen hebben betrekking op de relatie tussen fotogrammetrie en topografische kaartering. g. krauss bespreekt Problemen en ervaringen bij het Laufendhalten von topographischen Karten (pp. 225-234). Na een körte opsomming van de veranderingen, die zieh in het landschap voor- doen, worden achtereenvolgens de herzieningscyclus voor de Grundkarte 1 5000, de schaal- keuze voor de luchtfoto's ten behoeve van de herziening, de arbeidsmethodes en de toepassing van orthofoto's aan de orde gesteld. Met 12 illustraties. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968) Nr. 3

Kartografie | 1968 | | pagina 14