Uit de tijdschriften 285 j. visser en l. van zuylen geven een körte uiteenzetting over hun proefnemingen met de Ortho- projektor GZ-1 en met orthofotokaarten t.b.v. topografische kaartering van nog niet gekaarteerde gebieden (pp. 242-247). Kartographische Nachrichten Het is van grote betekenis dat ook in kartografische tijdschriften de ontwikkelingen op het gebied van de orthofotografie en fotokaarten regelmatig ter sprake komen. De kartografische vorm- geving en de kaartreproductie zijn hier immers ten nauwste bij betrokken. w. a. brucklacher toont dit aan in Rationalisierung der Kartenherstellung durch Umstellung auf Photokarten (17. Jrg, Heft 4, august 1967, pp. 109-116). Zeitschrift für Vermessungswesen In 92. Jrg, Heft 11, nov. 1967 wordt door j. bolliger. Die Felszeichnung auf amtlichen Karten und Plänen der Schweiz kritisch onderzocht (pp. 435-442). De vormgeving van rotswanden e.d. wordt voor de overzichtsplans 1 10 000 en voor de topografische kaarten 1 25 000 en 1 50 000 met behulp van instructieve afbeeldingen afzonderlijk besproken. In 93. Jrg, Heft 2, febr. 1968 behandelt p. yoeli de mogelijkheden van Reliefdarstellung durch Höhenkurven mit Rechenautomaten und Kurvenzeichnern und deren Genauigkeit (pp. 55-60). De auteur is van mening, dat op basis van een dicht net van fotogrammetrisch bepaalde hoogtepunten in digitale vorm hoogtelijnen met ieder gewenst interval en voor topografische kaarten op elke schaal automatisch berekend en geconstrueerd kunnen worden. Bulletin trimestriel de la Societe Beige de Photogrammetrie a. j. brandenberger wijdt een uitvoerige beschouwing aan The economic significance of carto- graphic exploration by aerial photography (No. 84, juni 1966). De voortgang van de topografische basiskaartering in de ontwikkelingslanden en de bedragen, die jaarlijks hieraan worden besteed, acht hij onvoldoende voor de economische ontwikkeling, met name voor de verbetering van de landbouw en de voedselproductie. Bulletin du Comite Francis de Cartographie Over redactioneel-kartografische Problemen een tweetal bijdragen uit Fascicule No. 34 (1967, no. 4): J. boulaine, Les problemes de la cartographie du sol (pp. 262-264) en th. gambin, TAtlas economique et social pour Amenagement du Territoire (pp. 265-278). In het eerstgenoemde artikel worden de verschillende methodes om het complexe verschijnsel bodem in kaart te brengen besproken. De auteur geeft o.m. een definitie van het begrip bodem- eenheid (pedon). Aan de hand van een kaartfragment bespreekt gambin de aflevering Infrastruc- tures (kaartbladen betreffende energievoorziening, watervoorziening, verkeer) van de genoemde atlas. In deze aflevering van het Bulletin komen ook twee onderwerpen uit de reproductie-techniek ter sprake. g. ducousso l. sautereau onderzochten de drukkwaliteit van speciale papiersoorten voor kartografisch drukwerk (pp. 269-271). Een tweetal nieuwe apparaten voor het fotografisch zetten van tekst en een nieuwe optische pantograaf worden besproken door m. desgrippes e.a. (pp. 271-273). Technion Een bijdrage van p. yoeli over de topografische kaart in de wereld van de Computer verscheen in Volume III, Nr. 3, june 1967 van het tijdschrift Technion, uitgegeven door het Israel Institute of Technology te Haifa. Bulletin of tlie Geographica! Survey Institute Japan Met het oog op de 5th UN Regional Cartographie Conference for Asia and the Far East (Canber ra, maart 1967) wordt in Volume XII, Part 2, jan. 1967 een overzicht gegeven van de kartografische ontwikkelingen in Japan over de periode 1964-1966. In het eerste gedeelte van deze aflevering is een samenvatting van de gewone kaarteringsactiviteiten over de afgelopen periode opgenomen (pp. 1-13). Het tweede gedeelte (pp. 14-48) is gewijd aan de diverse technische rapporten (papers) ten behoeve van het congres. s. kakishita bespreekt in Examination of the national large scale map de specificaties voor een nationale kaartserie op schaal 1 5000 (pp. 29-31). K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968) Nr. 3

Kartografie | 1968 | | pagina 15