286 Uit de tijdschriften R. seto M. takasaki behandelen Progress and utilization of land use maps in Japan. Deze bodemgebruikskaarten op schaal 1 50 000 en 1 200 000 worden vooral toegepast in het kader van de ontwikkelingsplannen voor het noordelijke eiland van Japan (Hokkaido). m. takasaki Steide een rapport samen betreffende thematische kaartseries en atlassen van Japan (pp. 42^44). Tenslotte een interessante bijdrage van medewerkers van het Geographica! Survey Institute over Reproduction of maps and aerial photographs in the G.S.I. (pp. 45^17). In aansluiting op de bijdragen uit de voorgaande aflevering geeft k. kanazawa in Volume XII, Part 3^1, maart 1967 een overzicht van de Preparation of the I.M.W. 1 1000 000 for Japan (pp. 1-3). Uit de lopende edities van de topografische kaart 1 200 000 zijn in de periode 1964- 1966 door Japan drie nieuwe I.M.W.-bladen samengesteld. De vormgeving en methode worden kort besproken. Cartography In dit tijdschrift van het Australian Institute of Cartographers verscheen een artikel over het ge- bruik van topografische kaarten door de geomorfoloog van de hand van j. n. jennings (Vol. VI, Nr. 2, mei 1967). The Military Engineer De activiteiten van de Inter American Geodetic Survey worden beschreven door d. b. conard in Volume 59, Nr. 392, nov.-dec. 1967 onder de titel IAGS Progress in Latin America (pp. 393-396). Deze dienst vervult een coördinerende functie ten behoeve van de topografische kaartering in de verschillende Zuid-Amerikaanse landen. De uitbreiding en verdichting van de meetkundige grondslag wordt geheel door deze dienst verzorgd. Photogrammetric Engineering a. w. stoll bespreekt onder de titel The Automatic Photomapper in Volume XXXIV, Nr. 1, januari 1968 een ontwerp voor een mobiel systeem ten behoeve van snelle kaartering te velde. Met 6 illustraties (pp. 70-74). g. konecny d. h. refoy hebben een methode ontwikkeld om uit geregistreerde B-8 Stereomat gegevens in digitale vorm hellingwaarden te berekenen. Op geheel automatische wijze kunnen aldus uit deze gegevens helling- en hoogtekaarten afgeleid worden (pp. 83-90). Surveying and Mapping In een artikel over Flood piain delineation and mapping in Volume XXVII, Nr. 3, sept 1967 be- schrijft k. w. bauer de mogelijkheid om op een topografische ondergrond de gebieden te om- grenzen, die regelmatig blootstaan aan overstromingsgevaar. Hierdoor wordt het mogejijk be- paalde maatregelen ten aanzien van het bodemgebruik in deze gebieden te treffen (pp. 393-404). v. t. miscoski geeft in Volume XXVII, Nr. 4, dec 1967 een interessante uiteenzetting over de werkzaamheden van het Internationale Hydrografische Bureau te Monaco. Tot de belangrijkste taken van dit bureau behoort de coördinatie van de hydrografische kaarteringen, die door de deelnemende landen worden uitgevoerd (pp. 573-588). The Cartographic Journal Uit de inhoud van Volume IV, Nr. 2, dec. 1967kunnen de volgende bijdragen vermeld worden: p. yoeli geeft in The mechanisation of analytical hill shading een beknopte beschouwing over de grondprincipes en de grafische vormgeving van analytische reliefschaduwering. De practische uit- voering van deze objectieve methode van reliefschaduwering is niet te realiseren zonder ontwik- keling van speciale, kostbare electronische apparatuur. In een tweede gedeelte wijst de auteur op de toepassingsmogelijkheden van deze reliefschaduwering o.m. in combinatie met hoogtelijnen en met luchtfoto's (pp. 82-88). H. A. BENNETT, L. A. hogg A. A. H. lockyer geven in The Land and Air Chart at I 250 000 enige informatie over een nieuwe kaartserie ten behoeve van militaire doeleinden (met alternatieve vormen voor landmacht en luchtmacht). De planning, specificaties en productiemethodes worden kort aangeduid. Met begeleidend kaartfragment (pp. 89-95). a. e. goodson ontwikkelde een nieuwe methode voor het vervaardigen van plastic reliefmodellen. De resultaten van proefnemingen met een prototype worden beschreven in Telescopic Model Making (pp. 104-107). Tenslotte een bijdrage van a. h. robinson h. m. Wallis over Humboldt's Map of Isothermal Lines: a milestone in thematic cartography (pp. 119-123). K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II 1968) Nr. 3

Kartografie | 1968 | | pagina 16