tingen van Duinkerke krijgen een geelgroene kleur, 't Hollandveen bruin, en de Afzettingen van Calais een blauw-groene kleur. De combinatie van deze 3, zoals het A-type, zal dan een olijfgroene kleur opleveren; het B-type, wegens het ont- breken van 't veen een naar blauw overhellend groen; C een bruine kleur, die onder invloed van 't blauw van de Afzettingen van Calais enigszins doffig aandoet en 't F-type, waarvan de bruine kleur iets naar 't geelgroen getrokken is. Door deze toepassing ontstaat een duidelijke scheiding tussen die typen waar geen veen en die waar wel veen in zit. Aangezien deze kleuren elk opnieuw worden onderver- deeld, moesten de kleuren wel vrij goed uit elkaar liggen, hoewel de functionele toe passing meerdere malen een belemmering vormt. Een kaart gemaakt volgens deze profieltypen, en daarbij denk ik aan een schaal 1 200 000 zal aan kleurweergave niet veel te wensen overlaten. De verschillen zijn groot genoeg en zullen op duide lijke wijze het karakter van de verschillende afzettingen demonstreren. De onderverdeling in kleur van de hoofdprofieltypen gebeurt naar stratigrafische en litho-genetische indeling. Deze stratigrafische indeling heeft betrekking op de bovenste component. Deze component behoeft niet altijd de Afzettingen van Duinkerke te zijn. Bij het E-type b.v. liggen de Afzettingen van Calais aan de oppervlakte en worden deze dus stratigrafisch onderverdeeld. Een uitzondering vormen hier de veentypen, die zijn onderverdeeld naar hun ontwikkeling nl. of zij al dan niet eutroof, mesotroof of oligotroof ontwikkeld zijn. De volgorde hiervan kan verschillen, zodat bij de kleurbepaling ook hiermee rekening gehouden moest worden. We bereiken hiermee, dat de oppervlakte binnen een bepaalde type-kleur toch wordt weergegeven en op de kaart zichtbaar van invloed is. Naast de stratigrafische indeling is er ook een indeling naar genese van de boven ste component. Zodra de afzetting zandiger wordt, is de kleur geler; wordt de afzetting kleiiger, dan wordt de kleur blauwer groen. Eventueel wordt er wat zwart De kleurkeuze van de Geologische Kaart van Nederland LEGENDA Duinzand Afzettingen van Calais (kleiig ontwikkeld) Afzettingen van Duinkerke Afzettingen van Calais (zandig ontwikkeld) Hollandveen Pleistoceen Figuur 1. Schematisch profiel door het zeekleigebied. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968) Nr. 3

Kartografie | 1968 | | pagina 6