Naast de tot nu toe behandelde landschappen zijn er gebieden die uit rivier- afzettingen bestaan. De kleuren voor deze riviergebieden worden in hoofdzaak gekozen naar het lithologisch voorkomen. Hierbij is zoveel mogelijk getracht de factor 'blauw' te verwerken, hoewel dit niet altijd even goed mogelijk bleek. Voor zandige afzettingen kan men geen blauw kiezen, dat moet nu eenmaal geel worden, willen we althans een functioneel en landschappelijk verantwoord beeld krijgen. Voor klei een grijzig blauw, zandige klei wordt iets lichter en daar tussenin ver- schillende kleuren van combinaties van zand op klei of andersom, of grind, wat ook voorkomt. Verder een kleur voor het algemene type en een kleur voor de beek- afzettingen. Wat de kleur voor klei betreft; klei doet ons misschien aan iets grijzigs denken, maar grijs houdt een kleur niet zo fris, zij is niet werkelijk. Bovendien moeten we de kleur blauw er toch ook in zien te verwerken. De kleuren zijn zo functioneel mogelijk gekozen, waarbij de zandige afzettingen toch wel een goede tegenstelling vormen met de kleiige. Zodra grind voorkomt, wordt de kleur iets warmer van tint. Zoals reeds gezegd, wordt het gebied, waar overwegend het Pleistoceen aan de oppervlakte komt, niet in een profieltype weergegeven. Elke daartoe behorende formatie krijgt een eigen kleur. Aangezien deze formaties lithologisch zijn onder te verdelen, zijn rondom deze hoofkleur een aantal kleuren gezocht voor deze onderscheidingen. Deze kleuren varieren van licht-oranje tot paarsblauw. De functionele toepassing van deze kleuren is sterk afhankelijk van het lithologisch voorkomen. Een formatie waarin b.v. de glaciale invloeden sterk naar voren kö rnen is de Formatie van Drente. Hier is een vrij Sterke rode kleur gekozen. Zo zijn er formaties die uit fluviatiele afzettingen bestaan; de hiervoor gekozen kleuren zijn enigszins blauw-paars. Door het grote aantal onderscheidingen ontkomen we er ook voor deze gebieden niet aan, dat de kleuren zeer dicht bij elkaar komen te liggen. Toch zijn ze op de kaart nog wel van elkaar te onderscheiden. Een kleur als vlak in een vlak, ofwel een kleur omringd door andere, ziet men als verschil in de kaart beter, dan in de legenda. Dit geeft onherroepelijk terugleesmoeilijkheden, zodat een codering zeker onmisbaar is. Deze codering wordt met de beginletters van de formatie aangegeven b.v. Formatie van Drente: Dr; Twente: Tw enz. In deze gebieden ligt niet altijd het Pleistoceen direct aan de oppervlakte. Het kan ook voorkomen dat het bedekt is door een dünne holocene bedekking, b.v. veen of De kleurkeuze van de Geologische Kaart van Nederland 279 12 3 4 Figuur 3. Voorbeeld van mogelijkheden in de detaillering van de Afzettingen van Calais (voor legenda zie flg. 1). K.N.A.G Geografisch Tijdschrift II 1968) Nr. 3

Kartografie | 1968 | | pagina 9