Uit de tijdschriften Uit de tijdschriften 379 Vanhoja Suomen Karttoja Old maps of Finland). SKK Ltd., Helsinki 1967. 32 x 37 cm. 112 pp., 37 kaarten. Fmk. 65, Deze facsimile atlas behandelt de historische kartografie van Finland. Het is de eerste reproduktie- uitgave in zijn soort, waardoor getoond wordt dat ook in Finland de belangstelling voor de geschie- denis van de oude kaarten van het land op een presentabel niveau gekomen is. Wanneer we ons realiseren dat Finland als staatkundige eenheid een betrekkelijk jong land is, zullen we de afbeelding van Finland op oude kaarten onder de kaarten van Skandinavie moeten zoeken. Het grootste gedeelte van de reprodukties geeft dan ook de 16e-18e eeuwse atlaskaarten weer, waarvan de meeste ons bekend zijn en die we ook zullen raadplegen wanneer we oude af- beeldingen van Noorwegen en Zweden willen zien. De Serie reprodukties begint (uiteraard) met een kaart uit de Geographia van cl. ptolemaeus en besluit met hellströms kaart uit 1799. Daarop volgt een serie van zes zeekaarten, beginnende (uiteraard alweer) met lucas jansz. waghenaer's kaart uit de Spieghel der Zeevaerdt (1585 en niet ,,na 1600" zoals de tekst zegt) en eindigende met de Franse hydrografische kaart van jacques bellin uit 1764. De oudste afbeelding van Finland afzonderlijk op een atlaskaart vinden we in de Atlas Major van joan blaeu, gepubli- ceerd in 1662 en niet in 1665, zoals de tekst vermeldt (Plaat 18). Dergelijke onnauwkeurigheden en ook onjuistheden van ernstiger aard zijn kenmerkend voor een publikatie die, uit enthousiasme, door een particuliere verzamelaar is samengesteld. Deze particuliere verzamelaar, de heer isak gordin Steide zijn collectie voor de reproduktie beschikbaar en schreef een pretentieloze inleiding van ca 1800 woorden, die ook in het Engels vertaald werd. De Verdienste van deze facsimile atlas ligt vnl. in de kwaliteit van de uitvoering: 35 kaarten in zwart, 12 kaarten in kleuren, uitstekend en leesbaar gereproduceerd in offset op een formaat van ca 28 x 34 cm en in de prijs (ca 70 gülden) die laag genoemd kan worden voor boeken uit deze categorie. C.K. Verzorgd door drs. p. w. geudeke, Topografische Dienst, Delft. BINNENLANDSE PERIODIEKEN Geodesia In jaargang 10, 1968, nr. 2 vervolgt p. s. teeltng zijn uiteenzettingen Over de vernieuwing van het Kadaster (pp. 25-30). De voordracht van m. haarsma over Ontstaan, bijhouding en vernieuwing van de Rijksdriehoek- meting, gehouden op het NGL-congres in September 1967 te Arnhem, is in deze aflevering van Geodesie opgenomen (pp. 31-35). Tijdschrift voor Economische en Sociale Geografie Door f. l. t. v. d. weiden wordt in Jaargang 59, 1968, nr. 1 het gebruik van reken- en tekenauto- maten bij de vervaardiging van thematische kaarten aan de orde gesteld (pp. 13-24). De auteur, die zelf bij deze ontwikkelingen nauw betrokken is, geeft niet alleen een beschrijving van het alge- mene werkingsprincipe, maar bespreekt ook enkele voorbeelden uit de praktijk van de thematische kaartvervaardiging (o.m. de vervaardiging van een nijverheidskaart voor de Attas van Nederland). BUITENLANDSE PERIODIEKEN Zeitschrift für Vermessungswesen Een bijdrage van h. klingsporn in Jahrgang 93, 1968, Heft 4 handelt over een der belangrijkste onderdelen uit de legenda van topografische kaartenZur Klassifizierung von Strassen und Wegen in den amtlichen topographischen Karten (pp. 150-153). K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II 1968) Nr. 4

Kartografie | 1968 | | pagina 13