Aankondigingen 380 RAK - Information Meddelande Nr. A 37, uitgegeven door Rikets Allmänna Kartverk (Stockholm 1968) is geheel gewijd aan de Photogrammetric Activities at the Geographical Survey Office of Sweden. In A Pre sentation of the Survey Office worden doelstelling, organisatie-vorm, kaarteringsmethoden en -instrumenten van deze instantie kort besproken (pp. 1-14). o. Johansson leverde een interessante bijdrage over de toepassing (met succes) van Orthophotomaps as a basis for the Economic Map of Sweden at the scale 1:10 000. Waardevol zijn vooral enkele concrete opgaven betreffende de nauwkeurigheid en de kosten van orthofotokaarten (pp. 53-60). Een tweede, körte bijdrage van Johansson is getiteld Drawing Accuracy (pp. 61-62). The Military Engineer p. r. Gilbert bespreekt in The numerical map (Volume 60,1968, nr. 395, pp. 194—196) een moderne methode voor het vastleggen van topografische informatie. Met behulp van een z.g. pencil-follower worden terrein-gegevens afgeleid uit een topografische kaart (gedigitaliseerd) en in de vorm van coördinaten op een magnetische band vastgelegd. Vele Problemen m.b.t, het terrein kunnen dan met gebruikmaking van een Computer tekenautomaat) in körte tijd opgelost worden: con- structie van allerlei soorten profielen, berekening van altimetrische curves, berekening van grond- verzet, etc. Bulletin du Comite Frangais de Cartographie In Fascicule No. 35 (1968, no. 1) komen de volgende onderwerpen ter sprake: p. horemans geeft in La carte pedologique de la France 11.000.000 een overzicht van de tot standkoming van deze kaart (pp. 8-11). De wetenschappelijke en technische Problemen van een dergelijke bodemkundige overzichtskaart worden helder uiteengezet. Met kaartfragment. f. joly bespreekt in TEnseignement de la cartographie de plaats van de kartografie binnen het kader van het universitair onderwijs m.n. aan de Universiteit van Parijs (pp. 12-14). g. bonnerot behandelt de didactische aspecten van bevolkingskaarten t.b.v. het onderwijs in La representation des faits de population dans les alias scolaires (pp. 15-18). Tenslotte een körte bijdrage van a. fremont, getiteld Presentation des cartes agricoles de TAtlas de Normandie, waarin een voorbeeld van een z.g. synthetische kaart betreffende agrarische bedrijfs- typen wordt besproken (pp. 19-21). Met kaartfragment. In Fascicule No. 36 (1968, no. 2) troffen we de volgende lezenswaardige artikelen aan. j. bertin behandelt in La generalisation cartographique de theoretische grondbeginselen van de generalisatie, speciaal met betrekking tot thematische kaarten. Bij dit artikel is een zeer instructief Schema opgenomen (pp. 62-65). j. bodelle bespreekt La fabrication des cartes geologiques de la France (pp. 66-70). De keuze van de kaartschalen, de geologische opneming en de kartografische vormgeving worden achtereen- volgens aan de orde gesteld. Ook wordt aandacht geschonken aan de nieuwe organisatie-vorm de Service de la Carte Geologique de la France, die voorheen de geologische kaarten uitgaf, is sedert 1 januari 1968 gefuseerd met het Bureau de Recherches Geologiques et Minieres. Hierdoor lijkt een vlottere kaartering in de toekomst verzekerd. NIEUWE ATLASSEN Atlas de Paris et de la region Parisienne Onder leiding van Jacqueline beaujeu-garnier en jean bastie. De 81 losse kaartbladen (for- maat 67,5 x 55 cm) hebben de volgende onderwerpen: Fysische aspecten, Stedelijke structuur, Bevolking, Transport en energie, Landbouw, Industrie, Tertiaire sector, Internationale en na tionale funktie van Parijs. Bij deze kaarten behoort een boek (960 pp. formaat 27 X 19 cm), waarin een toelichting op de K.N.A.G. Geografisch Tiidsehrift II (1968) Nr. 4

Kartografie | 1968 | | pagina 14