een moderne methode van becijfering längs verkorte weg. Hij noemt het bereke- nen van de „breedte" van de zon - dus van het amplitudo - „onnut" en „pericu- leus". Onnut, omdat men de gehele zaak kan vatten in een tafel, waarin men de uitkomst kan opzoeken; „periculeus, omdat men hoewel ervaren in 't rekenen lichtelijck missen kan", dus cijferfouten maken. Om van de stuurlieden deze „moeyelijcken en voor hun ongewoonen last van rekenen af te nemen en alle dolingen, daer uyt konnende ontstaen, te voorkomen", had hij de tafel berekend. Deze tafel nu heette onder de zeelieden een luiwagen. Men zal in de benaming niet moeten lezen, dat de tafel was bestemd voor luie mensen. De bedoeling zal eerder zijn geweest: de tafel dient het gemak. Tussen haakjes zij opgemerkt, dat Willem janszoon niet alleen dit onderdeel van de navigatie heeft bevorderd. Eveneens ten dienste van de zeevaart gaf hij een tafel uit voor de declinatie van de zon, die behalve bij breedtebepaling ook kon dienen bij het berekenen van het amplitudo. Deze tafel en de luiwagen verschaften te zamen de gegevens die de zeeman nodig had, behalve dan de breedte waarop het schip zieh bevond en die hij moest kennen. Die tafel droeg tot titel: Tafelen van de Declinatie der -Sonne en voornaemste vaste sterren, mitsgaders van verscheyden gebruyck der Noordsterre. Nieulijcx allen Zeevaerenden ten dienst ghecalculeert door Willem Jansz Blauw. 't Amsterdam, bij Willem Jansz Blauw in de gulde Sonnewijser. Anno 1625. Wij blijven bij blaeu's Luiwagen. Hiervan is een latere uitgave bekend, in het licht gegeven door claas jansz vooght, zieh noemende: „land-meeter en leer- meester in de wis-konst, als Stuurmans Konst, enz. tot Amsterdam". De titel ervan luidt: De Luywaagen, inhoudende de Taafelen van de breete des Zonsopgang, door W. Blaau, met onderrechting, om sonder reekening de miswijsing des Kompas in alle Gewesten des Aardbols niet loopende boven de 63 graden, soo Noorder als Zuyder- breedtete vinden, zijnde seer dienstig voor de geene, die na Oost-of West- Indien vaaren, door C. J. Vooght, Geometra. t'Amsterdam, bij Joannes van Keulen, boek- en zeekaartverkooper en Graad- boogmaker aan de Oostzijde van de Nieuwebrug, in de Gekroonde Lootsman. Ook hier wordt geen jaar van verschijnen gemeld 4. In het voorwoord, gericht tot „den swervende Zeeman" wordt in de geest zoals Willem janszoon dit deed, de bedoeling aangegeven. Voor het „gemak en seekerheyd der Zeevarenden", die in het rekenen „niet al te geconfijt waren", was het gemaakt, om hun „de Moeyte van reekenen te beneemen". Er volgen een handleiding voor het gebruik met cijfervoorbeelden, dan het tabelwerk. In tegenstelling met de eerste uitgave staan in dit boekje op een pagina de tabellen afgedrukt voor twee breedtegraden. Wat de declinatie betreft bestaat gelijkheid in het interval van 10'. Hierdoor is dit tabelwerk in grootte tot een vierde van de omvang geredueeerd, waarmede het aan duidelijkheid veel heeft verloren. Dit drukwerk kan niet in de schaduw staan van hetgeen joan blaeu meer dan een halve eeuw vroeger in de wereld bracht. De methode is nadien in gebruik gebleven bij de zeevaart. Zelfs is zij in het begin van onze eeuw nog onderwezen op visserijscholen en zeevaartscholen voor opleiding van stuurlieden voor de kleine vaart5. Schrijver dezes heeft lange jaren 374 De Luiwagen van Willem Janszoon Blaeu K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II 1968) Nr. 4

Kartografie | 1968 | | pagina 8