2. Internationale activiteiten Van meet af aan heeft de KS pogingen begroet kartografisch overleg op inter- nationaal niveau te bewerkstelligen. Tegenover initiatieven dit overleg te institutio- naliseren door samenbundeling van het internationale kartografendom heeft zij zieh positief en actief opgesteld. Reeds in een vroeg Stadium geraakte de Sectie aldus betrokken bij de oprichting van een internationale organisatie. Op een bijeen- komst te Mainz (1958), waar de toekomstige Status van een dergelijke organisatie in een internationaal gezelschap ter discussie werd gesteld, Spraken vertegen- woordigers van de KS zieh uit voor een affiliatie met de geografen i.e. met de International Geographical Union (IGU), conform het bij de oprichting van de nationale organisatie in het eigen land ingenomen standpunt. Op de Conferentie te Bern in 1959 ondertekende KS-secretaris Ir. koeman voor Nederland, samen met 12 andere 'nations fondateurs' de oprichtingsacte van de International Carto- graphic Association, kortweg ICA genoemd. Op de Eerste Assemblee Generale van de ICAteParijs (1961) alwaar de Statuten van de nieuwe Associatie werden goedgekeurd was Nederland d.m.v. de KS vertegenwoordigd, evenals op de Technical Conferences te Frankfurt a.M. (1962) en te Edinburgh (1964). Tijdens laatstgenoemde bijeenkomst aanvaardde de Nederlandse delegatie, na ruggespraak met het KNAG, de konsekwenties van haar internationale beleid door de organi satie van de volgende Technical Conference op zieh te nemen. De Third Technical Conference te Amsterdam in april 1967 waaraan 31 lidstaten deelnamen ligt nog zo vers in het geheugen dat uitweiding in dit bestek overbodig is. Achteraf bezien vormde de organisatie van deze conferentie voor Nederland, zelf in sommige punten nog een ontwikkelingsland op kartografisch terrein, wel een zeer zware belasting. Gedurende het laatste jaar vöör het Congres waren de bestuursleden althans zödanig geconcentreerd op de körnende manifestatie dat er weinig tijd overschoot voor nationale initiatieven. Onder de sprekers te Amster dam schitterden de vertegenwoordigers van het gastland door afwezigheid. Drie uitgaven houden de herinnering aan de Conferentie levendig. Voordrachten en discussies zijn vastgelegd in deel 7 (1967) van het International Yearbook of Cartography, uitgegeven door C. Bertelsmann Verlag, BRD. De fraaie catalogus The world on paper vormt voorts een blijvende getuige van de verrassende rijkdom en verscheidenheid van de tentoonstelling gewijd aan de Amsterdamse kartografie in de 17de eeuw. Tenslotte verdient vermelding de zorgvuldig uitgevoerde, onder auspicien van de Stichting Third International Conference door twee Haagse firma's samengestelde Map Documentation of the Netherlands, bevattende een serie van ruim 70 opgeplakte kaartfragmenten die tezamen een fraaie represen- tatie vormen van de contemporaine ambtelijke en commerciele kartografie in Nederland. Met deze documentatie ging een lang gekoesterde wens in vervulling. Relaties tot de geödeten Bij haar oprichting in 1958 is de KS elke definitie van het begrip kartografie uit de weg gegaan. De voorzitter van de Eerste Nederlandse Kartografendag in januari 1958 zocht in zijn openingswoord, waarin een samengaan op een breed veld werd bepleit, voornamelijk naar bindende dementen en vermeed uit tactische over- K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968) 390 Tien jaren Kartografische Sectie (1958- 68)

Kartografie | 1968 | | pagina 10