Natuurlijk gaat achter deze automatische registratie een gecompliceerd mechanis- me schuil: rond de naald wordt een magnetisch veld opgewekt; onder het glazen tafelblad Staat een coördinatograaf opgesteld met een wagentje dat de symmetrie- instelling opzoekt in het magnetische veld opgewekt rond de aanwijzende naald; de stand van het wagentje wordt in eenheden van 0.1 mm afgelezen op de twee aandrijvende assen en vastgehoudentenslotte wordt de reeks cijfers en bijbehoren- de merkjes in een bepaalde code vastgelegd in ponsband. Indien men nog verdere gegevens wenst mee te geven met het geregistreerde punt, dan Staat daartoe een klavier met een aantal tekens, waaronder vanzelfsprekend de cijfertekens, ter be- schikking; bij het aanslaan van een toets wordt de daarmee corresponderende code in de ponsband toegevoegd. De Calcomp De automatische tekentafel is van een uiterst eenvoudige conceptie. De basis- componenten zijn een draaibare trommel en een beweegbaar wagentje dat over een tweetal Stangen loopt die parallel met de trommel staan opgesteld. Beide compo- nenten kunnen stapsgewijze worden aangedreven met behulp van stapmotoren. De verplaatsingen van het wagentje en van de omtrek van de trommel zijn bij het type Calcomp 506 ter grootte van 0.1 mm. Om de trommel kan een vel tekenmateriaal gespannen worden waarbij uitsteken- de nokjes corresponderen met perforaties in het materiaal, en zo de vaste ligging garanderen. Op het mobiele wagentje is een houder geconstrueerd waarin een pen of ballpoint kan worden vastgezet. Per seconde wordt 300 maal gelegenheid gegeven een pakket elektrische pulsen af te leveren aan de Calcompdeze delen mede of de trommel- Het automalische tekensysteem Profit 481 Figuur 2. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 111