voorkant een elementaire draai'ing naar boven of naar beneden maakt dan wel Stil blijft staan, of het wagentje een stapje naar links of naar rechts maakt danwel Stil blijft staan, en tenslotte of de penhouder wordt opgetrokken ofwel neergezet. Hiermede zijn de mogelijkheden van de automatische tekentafel volstrekt uitgeput, het is in feite de rekenautomaat die gedetailleerde stuuroperaties uitvoert en zorgt voor de samenstelling van de gewenste tekening. De codering van de veldwerken; het maken van de kaart De veldwerken worden van te voren mderzocht op punten en lijnen die op meer dan een veldwerk voorkomen; deze correspondenties worden van een codegetal voorzien. Eerste Pencil-follower gang; de punten op het veldwerk worden aangewezen en de bijbehorende meetgetallen en codegetallen worden op het klavier aangeslagen. Tweede Pencil-follower gang; de punten die opeenvolgend verbonden moeten worden door rechte of kromme lijnen worden aangetikt. Eerste reken-tekengang; de lijnen van het veldwerk worden ter controle uitge- tekend op de Calcomp. Tweede reken-tekengang; uit de daartoe nodige veldwerken wordt een werkkaart samengesteld. Derde Pencil-follower gang; de werkkaart wordt nu gedigitaliseerd, althans het type van de lijnen wordt nader gespecificeerd, teksten en Symbolen worden gede- finieerd en krijgen hun specifteke plaats toegewezen. Derde reken-tekengang; de definitieve kaart wordt geproduceerd. Het programma PROFIT De gegevens verkregen uit de eerste Pencil-follower gang stellen de rekenautomaat in Staat een correspondentielijst op te bouwen tussen de velwerkpositie van punten, een positie die slechts topologisch juist is, en de metrische kaartpositie der punten. De uit de tweede Pencil-follower gang verkregen gegevens maken het mogelijk een metrisch juiste werkkaart te vervaardigen. Men merke op, dat voor het doen verbinden van punten door lijnen geen extra codering der punten van node is. de ligging in coördinaten op het veldwerk fungeert als zodanig. M.a.w. door enkel aanwijzen van de bedoelde punten in de in metrisch opzicht vervormde schets weet het programma töch de juiste correspondenties op te bouwen. Slotbeschouwing De wijze waarop PROFIT gebruik maakt van de Pencil-follower laat zieh gemak- kelijk uitbreiden tot andere toepasingen. Onder meer ligt het voor de hand gedigita- liseerde fotogrammetrische modellen en de gegevens uit terrestrische bron dooreen te verwerken. Een andere uitbreiding vormen interpretatie-gegevens van bijvoor- beeld bodemkundige aard; hiervoor is een systeem in opbouw volgens specificaties die in samenwerking met Prof. dr. a. p. a. vink zijn ontworpen. Het automatische tekensysteem Profit 483 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 113