391 wegingen de afbakening van het toekomstige werkterrein met dat van aangrenzende disciplines. Op te merken valt dat evenmin de problematische definitie van karto- grafie van het Cartographic Department van de U.N. als de „science of surveying and mapping" waarbij de geodesie eenvoudig werd geannexeerd, als de in klassieke geodesie-handboeken gangbare opvatting volgens welke de geodesie de 'Abbil dung' der aarde omvatte, een basis voor vruchtbare discussie boden. Intussen zijn de betrekkingen met de geödeten, die een toenemende appreciatie tonen voor de kartografische problemen, van aangename aard geweest. De geodeet-fotogramme- trist schermerhorn droeg met zijn belangwekkende rede over de Stand van de kartering in ontwikkelingslanden bij tot het slagen van de Eerste Kartografendag in 1958. Prof. R. roelofs, hoogleraar-beheerder van het Laboratorium voor Geodesie te Delft verleende gastvrijheid aan de berooide Remagengroep voor de oprichtings- vergadering. In 1964 organiseerden NLF 2 en KS-KNAG een symposium te Wage ningen waar sprekers uit beide kampen in de gemeenschappelijke grenszone opereerden, zonder dat er een schot viel. imhof verdeelt het produktieproces in de topografische kartografie in 5 fasen: 1. geodetische werkzaamheden (vaststellen van het wiskundig raamwerk), 2. topo grafische en fotogrammetrische werkzaamheden (het opnemen van de kaartin- houd), 3. kartografische werkzaamheden (bewerking van de onder 2 verkregen kaartinhoud en de definitieve vormgeving van het eigenlijke kaartbeeld), 4. kaart- reproduktie en 5. kaartrevisie. Het lijkt mij echter onjuist te veronderstellen dat het hier konsekutieve groepen van werkzaamheden betreft. Het aandeel van de kartograaf aan de werkzaamheden begint beslist in een vroeger Stadium dan het fase-overzicht van imhof doet veronderstellen. Reeds op het moment dat de planning een aanvang neemt, rijzen vragen die m.i. kartografische inspraak ver eisen. O.m. zullen bestemming en kaartschaal van invloed zijn op de rubricering van terreinvoorwerpen of anders gezegd op de samenstelling der legenda. Hier- mede neemt de schematisering of generalisering van de werkelijkheid een aanvang, een proces waarbij de karto-geograaf, per definitie aardoppervlakte-specialist, onmisbaar is. In het besef dat bestaande onduidelijkheden en meningsverschillen kunnen leiden tot een inefficient gebruik van krachten, enerzijds tot overlappingen en anderzijds tot lacunes, stel ik er prijs op te verklaren dat onder kartografen behoefte bestaat aan een wederopvatting van het overleg, eventueel door middel van gezamenlijke werkgroepen die zieh bezighouden met terminologie, opleiding en met het afba- kenen van de 'undemarcated boundary'. Het zou interessant zijn ons gezamen- lijk te verdiepen in de vraag waar de verantwoordelijkheid van de geodeet eindigt en die van de kartograaf begint. Ik ben er van overtuigd dat de bescheiden door de 1CA gepropageerde definitie „Cartography is the art, science and technology of making maps together with their study as scientific documents and works of art" hiervoor thans een goed uitgangspunt vormt. Betrekkingen met geografen Hoewel de relatie tot het KNAG formeel steeds uitstekend is geweest en in het bijzonder de dienstverlening aan de Sectie in administratieve zin boven elke lof was verheven, zijn de kartografen er niet in geslaagd de geograten met name de K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 11